Uutiset / 16.04.2012

Jokinen Freelancereiden johtoon

Jokisella on vakuuttava historia Journalistiliitossa ja etenkin luovan alan tekijänoikeusjärjestöissä sekä kansallisesti että kansainvälisesti. Hän johti myös SFJ:n edeltäjää SJL:n freelance-osastoa laman iskiessä yhdeksänkymmentäluvun alussa.

Free-yhdistyksen hallitukseen tulivat valituiksi äänestyksen jälkeen toimittaja Maria Markus Jyväskylästä, valokuvaaja Hanna-Kaisa Hämäläinen Muuramesta, toimittajat Juhavaltteri Salminen ja Elina Teerijoki Turusta ja Ville Hänninen Helsingistä. Hanna-Kaisa Hämäläinen on aiemmin toiminut muun muassa Suomen Lehtikuvaajien puheenjohtajana.

Viimeisistä paikoista hallistuksen varsinaisiksi jäseniksi jouduttiin suorittamaan arvonta äänten mentyä tasan.

Kultturijournalisti Ina Ruokolainen veti pidemmän korren ja tuli näin valituksi hallituksen varsinaiseksi jäseneksi yhdeksi vuodeksi. Myös Ina Ruokolainen on toiminut freelance-osaston puheenjohtajana 2000-luvun alussa.

Kaksi vuoden pestiin valittua hallituksen varajäsentä ovat Tiia Lappalainen ja Anitra Rönkko. Free-yhdistyksessä varajäsenet ovat aiemmin osallistuneet hallituksen toimintaan tasapuolisesti ja täysvaltaisesti.

Vanhasta hallituksesta jatkavat kauttaan toimittaja Mia Sivula Rovaniemeltä, toimittaja Mia Hemming Tampereelta ja toimittaja Jukka Väyrynen Helsingistä.


Katso myös

Kaikki uutiset

Kulttuurialojen ammattiliitot: Yhdistelmävakuutuksen onnistuminen edellyttää keskeisten ongelmien ratkaisemista

Journalistiliitto on antanut lausunnon yhdistelmävakuutuksesta. Sen lisäksi kulttuurialan ammattiliitot päättivät koostaa eri liittojen lausunnoista vielä tämän yhteisen kannanoton.

Liitto etsii talouden tasapainottamiseksi uusia keinoja – jäsenten edunvalvonta jatkossakin tärkein painopiste

Journalistiliitto aikoo tasapainottaa talouttaan sekä toimintaa uudistamalla että kuluja karsimalla. Tavoitteena on, että liiton varsinaisen toiminnan tappiot pysyvät myös tulevina vuosina tasolla, jonka sijoitustoiminnan tuotot kattavat. Päätöksiä liiton taloudesta valtuusto tekee 21.–22. toukokuuta pidettävässä kokouksessaan.

Vastaa liiton palkkatutkimukseen – vaikuta etujesi valvontaan

Palkkatutkimus koskee työsuhteessa tehtävää kuukausipalkkaista työtä. Kysely lähetetään noin 6 000 liiton jäsenelle jäsenrekisterissä olevan työsuhdetiedon mukaan. Uutena aiheena tutkimuksessa kysytään jäsenten kokemasta seksuaalisesta häirinnästä.