Uutiset / 27.02.2015

JOKES sai uuden puheenjohtajan

Journalistisen kulttuurin edistämissäätiössä (JOKES) on vaihtunut puheenjohtaja. Perjantaina 27.2. pidetyssä vuosikokouksessa uudeksi hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Antti Manninen. Hän seuraa tehtävässä Irene Pakkasta, joka samalla luopui hallituksen jäsenyydestä työtilanteen vuoksi. Hänen tilalleen säätiön hallitukseen valittiin Ville Hänninen.

Jokes päätti myös kuluvan vuoden apurahojen kohteista. Uutena apurahana jakoon laitetaan jo keväällä kolmesta viiteen Jokes-Nova-apurahaa, jotka on suunnattu uusien journalististen sisältöjen tai digitaalisten julkaisujen kehittämistyöhön. Apurahan suuruus on 20 000 euroa ja se voidaan jakaa joko yhdelle henkilölle tai työryhmälle.

Jokesin kevään apurahat tulevat hakuun maalis-huhtikuussa.


Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliitto kiittää valtakunnansyyttäjän päätöstä jatkaa toimittajaan kohdistuneiden kunnianloukkausten tutkintaa

Valtakunnansyyttäjä on päättänyt ottaa uudelleen ratkaistavaksi toimittaja Ida Erämaan tapauksen.

Journalistiliitto: Yle joutuu leikkaamaan sisällöistä, joita ei tee kukaan muu

Yleisradio kertoi aloittavansa muutosneuvottelut, jotka voivat johtaa 37 työntekijän irtisanomiseen.

Av-käännösyritysten palkkaratkaisu yleisen linjan mukainen

Av-käännösyritysten työehtosopimuksen osapuolet ovat päässeet sopuun yleisen linjan mukaisesta kolmivuotisesta sopimusratkaisusta.