Uutiset / 21.01.2026

Ilmoita yhdistyksesi lomapaikka kaikkien jäsenten käyttöön

Monella Journalistiliiton yhdistyksellä on omia lomapaikkoja, joita myös muiden yhdistysten jäsenet voivat vuokrata.

Kokoamme liiton verkkosivuille listaa näistä lomapaikoista. Sivulla on jo muutamia vinkkejä, sivu löytyy täältä

Yhdistykset vastaavat itse lomapaikkoihin ja vuokraamiseen liittyviin kysymyksiin.

Jos haluat tarjota oman yhdistyksesi lomapaikkaa muidenkin liiton jäsenten vuokrattavaksi, ilmoita tiedot liiton viestintään, osoitteeseen viestinta@journalistiliitto.fi.

Viestimme lomapaikkoja kokoavasta sivusta säännöllisin väliajoin liiton jäsenkirjeissä.


Katso myös

Kaikki uutiset

Ota hyöty irti jäsenyydestä – pidä yhteystietosi ajan tasalla

Journalistiliiton jäsenenä saat hyötyä, tukea ja turvaa. Muistathan pitää yhteystietosi liiton jäsenrekisterissä ajan tasalla. Näin varmistat itsellesi tärkeät ja hyödylliset viestit.

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.