Uutiset / 10.12.2010

IFJ etsii uutta pääsihteeriä

IFJ:n kongressissa viime keväänä Cadizissa valittu johto ryhtyi viime kesänä savustamaan Whiteä ulos lyhyellä varoitusajalla.

Pohjoismaiset liitot ovat eräiden muiden kanssa kyselleet operaation syitä ja tarkoitusta, mutta eivät ole saaneet asiallisia vastauksia. Marraskuussa IFJ:n hallitus (ExCom) hyväksyi enemmistöpäätöksellä sopimuksen, jonka mukaan Aidan Whiten työsopimus päättyy maaliskuun lopussa.

"On sääli lähteä ristiriitojen keskellä, mutta teen niin positiivisin mielin. IFJ on hyvässä kunnossa ja keskustelu tulevaisuuden suunnasta on liitossa tärkeää," sanoo White ja kiittää kansallisia liittoja saamastaan tuesta.

Hakuaikaa on tammikuun loppuun. Katso hakuilmoitus IFJ:n verkkosivuilta


Katso myös

Kaikki uutiset

Valtuusto valitsee Journalistiliiton uuden puheenjohtajan 14. maaliskuuta

Liiton säännöt eivät määrää etukäteistä ehdokasasettelua. Esitykset puheenjohtajasta tehdään valtuuston kokouksessa.

Hanne Aho jättää Journalistiliiton puheenjohtajan tehtävän

Journalistiliiton puheenjohtajan tehtäviä hoitaa toistaiseksi liiton valtuuston puheenjohtaja Antti Laakso. Uusi puheenjohtaja valitaan keväällä.

Maksatko jäsenmaksusi itse? Lasku tulossa!

Itsemaksavien jäsenmaksuja koskevat laskut lähetetään tammikuun 2025 aikana.