Uutiset / 17.05.2010

HUJ: Kannas 2010 -kierros jatkuu

Lähtö perjantaina myöhään iltapäivällä ja paluu maanantaina. Matka reittiä Hämeenlinna-Hyvinkää-Vaalimaa-Viipuri-Terijoki-Viipuri-Vaalimaaa. Yöpymiset Viipurissa ja Terijoella. Sunnuntaina käynti Kronstadtin linnoitussaarella.

Matkan hinta 150 euroa jäseniltä ja 325 ei-jäseniltä/perheenjäseniltä.

Ilmoittautumiset 23. toukokuuta mennessä. Ilm. ja lisätiedot: Arno Juutilainen, 040 868 2451, arno.juutilainen@ainagroup.fi

Katso myös

Kaikki uutiset

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.