Uutiset / 28.01.2015

HSS Mediassa isot yt:t

Ruotsinkielisiä sanomalehtiä kustantava HSS Media aloittaa ensi viikolla yt-neuvottelut. Syynä on muun muassa tilausten ja ilmoitusmyynnin väheneminen.

Työnantajan suunnittelemat toimenpiteet voivat johtaa työtehtävien muutoksiin ja työvoiman käytön vähentämiseen koko HSS Mediassa. Enintään 30 henkilöä saattaa menettää HSS Mediassa työnsä.

Lue pidempi tiedote ruotsiksi täällä.


Katso myös

Kaikki uutiset

Yhtyneet-sopimus korottaa palkkioita, kääntäjille uusi yhteistoimintaelin

Yleisradion työsuhteista freelancer-työtä koskeva Yhtyneet-sopimus on hyväksytty. Sopimus on kolmivuotinen.

Valtuusto keskusteli media-alan työntekijöiden jaksamisesta sekä liiton taloudesta

Valtuutetut toivoivat, että liitto selvittäisi erilaisia tapoja tukea journalistien työhyvinvointia ja sitä, miten jaksamisensa kanssa kamppailevia voisi tukea.

Journalistiliitto: ”Journalistien tappamisen on loputtava”

Palestiinalaiset kollegamme Gazassa ovat aikamme rohkeimpia toimittajia, ja heitä tapetaan ennätystahtiin. Israel on jo pitkään pyrkinyt systemaattisesti estämään tiedon saamisen Gazasta.