Uutiset / 13.09.2024

Historiallinen sopimus lehdistön freelancereille

Journalistiliitto ja Kansan Uutiset neuvottelivat 6.8.2024 itsensätyöllistäjien työn vähimmäisehdoista. Kuvassa Anna-Sofia Nieminen, Ville Hänninen, Jussi Virkkunen, Petri Savolainen ja Eveliina Tuominen. Kuva: Toivo Haimi

Journalistiliiton hallitus teki tänään perjantaina 13. syyskuuta historiaa. Hallitus hyväksyi kautta aikain ensimmäisen sopimuksen lehdistön itsensätyöllistäjien työehdoista ja palkkioista.

Journalistiliitto ja Kansan Uutiset ovat tehneet sopimuksen, joka takaa lehdelle työtä tekeville freelancereille työn vähimmäisehdot. Liitto ja lehti neuvottelivat ehdoista elokuun alussa.

Journalistiliitto on tehnyt pitkään töitä, jotta itsensätyöllistäjille voitaisiin neuvotella työehdot ja reilut palkkiot. Tässä aikajana jo tehdystä työstä.

Liitto lähetti keväällä 2024 viidellekymmenelle mediayritykselle ja mediapäättäjälle avoimen kutsun osallistua keskusteluun. Lue tästä lisää.


Katso myös

Kaikki uutiset

Pohjoismaiden journalistiliitot: Syvä huoli Islannin uutismedian ja journalismin heikentymisestä

Toimitukset ovat olleet taloudellisen paineen alla jo vuosien ajan samalla, kun mainostulot ovat siirtyneet globaaleille teknologiayhtiöille. Islannin pienet mediamarkkinat ovat erityisen haavoittuvaisia taloudellisille ja teknologisille muutoksille.

Virheellisiä muistutuksia jäsenmaksuista

Osalle Journalistiliiton jäseniä on lähtenyt virheellisiä muistutuksia maksamattomista jäsenmaksuista. Muistutus on tullut, vaikka jäsenmaksut ovat kunnossa. Virheellisiä viestejä on tullut työnantajaperinnässä olevista maksuista.

Ehdota liiton ansiomerkin saajaa

Ehdotusten hyviin perusteluihin kannattaa panostaa, sillä ansiomerkki ei seuraa automaattisesti jonkin luottamustehtävän hoitamisesta.