Uutiset / 22.03.2011

Hanne Aho SAL:n johtoon

Suomen Kuvalehden graafikko Hanne Aho valittiin SAL:n uudeksi puheenjohtajaksi 9.3. pidetyssä vuosikokouksessa, kun tehtävää neljä vuotta hoitanut Ismo Lehtonen luopui tehtävästä Journalistiliiton hallituskiireiden vuoksi.

Puheessaan Hanne Aho tähdensi SAL:n jäsenten tekemien hyvien lehtien ja kirjojen sisältöjen tärkeyttä:

"Sisältöjen puolustamistyötä emme pysty tekemään yksin. Sitä on tehtävä yhdessä muiden Journalistiliiton jäsenjärjestöjen, Journalistiliiton ja työnantajien kanssa. 

Nyt olemme kuitenkin ihan perusasioiden äärellä siinä, että pystytäänkö me tekemään työtämme tulevaisuudessa. Aapisista opitaan lukemaan, ja lehdet kertovat meille välttämättömistä asioista.

Me kutsumme sitä journalismiksi ja hyviksi sisällöiksi."

Salli-palkinto Veli-Matti Jusille

Vuosikokouksessa jaettiin järjestyksessä seitsemäs Salli-journalistipalkinto. Tällä kertaa sen sai Viva-lehden toimituspäällikkö Veli-Matti Jusi, tutummin Velde. 

Veldelle palkinto annettiin tunnustuksena ihmisiä ja arkea lämpimästi ja inhimillisesti kuvaavasta journalismista.


Katso myös

Kaikki uutiset

Hovioikeuden päätös Viestikoekeskus-asiassa on erittäin huolestuttava ennakkotapaus

”Hovioikeus katsoi, että toimittajat voidaan tuomita myös jutuista, joita ei koskaan julkaistu. Tällä on ehdottomasti vaientamisvaikutus”, Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.

Journalistiliitto: Ammattitaitoisia journalisteja tarvitaan rakentamaan luottamusta uutisiin

Suomalaisten luottamus uutisiin on edelleen vakaata ja maailman kärkeä, kertoo tänään 17. kesäkuuta julkaistu tutkimus.

Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2025 -kyselytutkimuksesta selviää, että itse seuraamiinsa uutisiin luottaa Suomessa 75 prosenttia aikuisväestöstä. Useimpiin uutisiin luottavien määrä oli 67 prosenttia.