Uutiset / 09.10.2012

Hae ILO:n pohjoismaiseen Genevekouluun!

Koulun pääjakso järjestetään YK:n Työjärjestön ILO:n vuosittain kesäkuussa pidettävän työkokouksen yhteydessä. Genèvekoulu tarjoaa erinomaisen mahdollisuuden opiskella pohjoismaisten kollegoiden kanssa työelämän kansainvälistymistä sekä hankkia tietoa ja uusia välineitä omaan työhön.

Genèvekoulu 2013 järjestetään seuraavasti. 11.-14.4. järjestettävällä esikurssilla Ruotsissa perehdytään pohjoismaiseen ja kansainväliseen oppimisympäristöön sekä kurssin työmuotoihin. Etäopiskelu esikursseilla sovituista teemoista (noin 30 h) tapahtuu huhti-toukokuun aikana kotimaassa. Pääkurssi 2.-21.6. Genèvessä käsittelee ILO-kokouksen globaaleja teemoja, luentoja ja keskusteluja sekä vierailuja. Kurssin hinta on 28 000 ruotsin kruunua.

Haku Genèvekouluun 2013 on nyt avattu. Liitteenä oleva hakulomake tulee lähettää 11.1.2013 mennessä osoitteeseen katri.soder@tsl.fi tai TSL/Katri Söder, Siltasaarenkatu 4, 00530 Helsinki.
 


Katso myös

Kaikki uutiset

Valtuusto linjaa liiton talouden tasapainottamisen keinoja

Liiton hallitus esittää mahdollisiksi säästökohteiksi muun muassa kansainvälistä toimintaa, koulutusta sekä Journalistin freelancereilta ostamia sisältöjä. Lisäksi valtuuston arvioitavaksi on tulossa, voitaisiinko eläkeläisten ja opiskelijoiden jäsenmaksua nostaa ja tarjoaako liitto jatkossa jäsenille vapaa-ajan tapaturmavakuutusta.

Helatorstai vaikuttaa liiton palveluihin

Helatorstaita vietetään 14. toukokuuta. Silloin Journalistiliiton toimisto on suljettuna, samoin jäsenpalvelumme ja lakineuvontamme. 

Journalistiliiton kysely: Av-alalla tuotantoyhtiöissä laajaa työttömyyttä ja epätoivoa, tuotantokannustimisesta saatava apua 

Journalistiliiton tekemän jäsenkyselyn mukaan av-alan tuotantoyhtiöissä työttömyys on ollut jo viimeiset pari vuotta laajaa ja jopa noin 80 % ilmoitti olleensa työttömänä vuoden 2025 aikana. Mikäli kehitys jatkuu tällaisena, seurauksena voi olla osaamisen heikentyminen ja työvoiman pysyvä poistuminen alalta.