Uutiset / 19.11.2015

Free-yhdistyksen jäsenmäärä ylitti 1 200 rajan

Suomen Journalistiliiton neljänneksi suurimman jäsenyhdistyksen, Suomen freelance-journalistit ry:n jäsenmäärä jatkaa kasvuaan jo toista vuotta. Kuluvan vuoden aikana kasvu on ollut vajaan neljän prosentin luokkaa. Vuoden alussa yhdistyksellä olis 1 165 jäsentä. Torstaina 19.11.2015 luku oli jo noussut 1 209:ään.

Jäsenmäärän kasvuun ovat vaikuttaneet valmistuneiden opiskelijoiden osittainen siirtyminen paikallisyhdistyksistä free-yhdistykseen, työsuhteisten irtisanomisista johtunut kasvu sekä myös aiemmin järjestäytymättömien freelancereiden liittyminen yhdistyksen jäseneksi.


Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliitto: Merkityksellisen journalismin tekeminen vaatii ammattilaisia

Koska tekoäly tekee disinformaation levittämisestä aiempaa helpompaa, tarvitaan investointeja niin journalistiseen mediaan kuin media- ja tekoälylukutaitoon. Suomalaisten suhde uutisiin on muutoksessa, selviää Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2026 -kyselytutkimuksesta.

Järjestöt vetoavat tietokirjallisuuden valtionrahoituksen kasvattamiseksi

Valtion kirjallisuuden tukemiseen kohdistamista kirjastoapurahoista 90 prosenttia jaetaan kaunokirjallisuuden ja 10 prosenttia tietokirjallisuuden tekijöille. Valtaosa Suomessa julkaistavasta kirjallisuudesta on tietokirjallisuutta; tällä hetkellä tietokirjojen osuus on noin 70 prosenttia.

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.