Uutiset / 24.05.2011

EU tukee tutustumismatkoja Brysseliin

 

Euroopan parlamentti tukee toimittajien tutustumismatkoja Strasbourgiin parlamentin täysistuntoihin. Vuosittainen haku on jälleen avautunut ja jatkuu 6.6. saakka.

 

Hakuohjeet/ansökningsanvisningar :

 

http://www.europarl.fi/view/fi/media/Tiedotteet-2011/Tiedote_2011-17.html

 

Lisäksi toimittajilla on mahdollisuus hakea kahteen kesäkuussa Brysselissä järjestettävään kansainväliseen seminaariin, joiden aiheena ovat elintarvikelainsäädäntö ja maatalousreformi. Hakuaika päättyy jo 31.5.

 

http://www.europarl.fi/view/fi/media/Tiedotteet-2011/Tiedote_2011-18.html

 

 


Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.

Lue vinkit onnistuneeseen kesäduuniin ja harjoitteluun

Media-alan kesätyöntekijä tai harjoittelija! Oman alan työ voi olla jännittävää ja tuntua näytön paikalta. Tee parhaasi, mutta älä polta itseäsi loppuun. Katso muistilista siitä, kuinka saat kesätyön ja harjoittelun sujumaan hyvin.

Journalistiliitto: Merkityksellisen journalismin tekeminen vaatii ammattilaisia

Koska tekoäly tekee disinformaation levittämisestä aiempaa helpompaa, tarvitaan investointeja niin journalistiseen mediaan kuin media- ja tekoälylukutaitoon. Suomalaisten suhde uutisiin on muutoksessa, selviää Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2026 -kyselytutkimuksesta.