Uutiset / 25.04.2014

Esan Kirjapainon saama irtisanomistuomio jää voimaan

Tuomio on nyt saanut lainvoiman, sillä siihen ei haettu enää muutosta. Hovioikeuden mukaan irtisanomiselle ei ollut taloudellista eikä tuotannollista perustetta eikä myöskään asiallista ja painavaa syytä. Oikeus katsoi toimittajan valikoituneen irtisanottavaksi ikänsä perusteella.

Esan Kirjapaino velvoitettiin myös korvaamaan toimittajan oikeudenkäyntikulut.


Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto lahjoittaa jälleen Ukrainan journalistien suojavarusteisiin, turvallisuuteen ja tukeen

Journalistiliitto lahjoittaa 5 000 euroa Ukrainan journalisteille. Ukrainan journalistiliitto tarvitsee varoja toimittajien solidaarisuuskeskusten ylläpitoon Unescon rahoituksen loputtua. Kyse on neljännestä liiton raha-avustuksesta Ukrainan journalisteille.

Kokosimme liiton vapaaehtoistoiminnan oppaan: Lue miten voit osallistua ja vaikuttaa  

Toimi Journalistiliitossa -opas löytyy liiton verkkosivuilta. Oppaasta selviää esimerkiksi se, mitä eri tehtävät vaativat ja mitä ne antavat tekijälleen.

Nicaraguan maanpaossa elävien journalistien mahdollisuudet kapenevat entisestään

Yli 300 nicaragualaistoimittajaa on lähtenyt maasta vuoden 2018 jälkeen. Moni jatkaa työtään, vaikka maanpaossa journalismia varjostavat rahoituksen hiipuminen, epävarmat työolot ja pelko.