Uutiset / 14.08.2012

Chilen naisille äänitorvi nettiin

La MansaGuman on naisten perustama nettilehti, joka taistelee sukupuolten eriarvoisuutta ja naisten syrjintää vastaan. Lehden nimi on slangia ja tarkoittaa isoa naista. ”Julkaisu täyttää suuren tyhjiön viestinnän kentässä ja uutistarjonnassa”, lehden varapäätoimittajana toimiva taloustieteilijä Gloria Maira vakuuttaa.

Hänen mukaansa valtamedian uutislähteinä ovat lähes poikkeuksetta miehet ja naiset pääsevät esille lähinnä human interest -jutuissa. ”Naisia käsitellään kuin pientä vähemmistöä, jonka asioilla ei ole kansallista kiinnostavuutta.”

”Päätoimittajista ja viestimien omistajista 99 prosenttia on miehiä ja toimittajakunnasta heidän osuutensa on 85 prosenttia”, La MansaGumania johtava Kena Lorenzini jatkaa.

La MansaGumanin uutislähteinä on vain naisia, mutta julkaisu on tarkoitettu kaikkien luettavaksi. Tekijöinä on eri alojen naisia valokuvaajista ekonomisteihin, juristeihin ja perheneuvojiin.

Uusi lehti haluaa tarttua tärkeisiin asioihin, kuten palkkaeroihin, työsyrjintään ja aborttioikeuden laajentamiseen. Kirjoittajien on Lorenzinin mukaan oltava feministejä ja vasemmistolaisia, minkä hän määrittelee tasa-arvon sekä sosiaalisen ja taloudellisen oikeudenmukaisuuden puolustamiseksi.

Feminismi on naisille ylpeyden aihe ja ajankohtaisempaa kuin koskaan, Maira vakuuttaa. Hän muistuttaa, että ilman naisaktivistien tähänastista toimintaa tasa-arvokeskustelu ei olisi vieläkään mahdollista.

Lehden toimitusneuvostoon kuuluu tunnettujen kotimaisten ihmisoikeusaktivistien ohella ulkomaisia naisvaikuttajia Länsi-Saharan Polisario-rintaman edustajaa myöten. Toiminta rahoitetaan lahjoituksilla.

La MansaGuman haluaa olla naisten ”poliittinen ääni” ja lopettaa näiden ”historiallisen näkymättömyyden.”

”Meillä on äänioikeus, ja yhteiskunta tuomitsee naisiin kohdistuvan väkivallan, mutta silti kaikki mittarit osoittavat, että naiset ovat yhteiskunnassa alempiarvoinen ryhmä”, Maira muistuttaa.


Katso myös

Kaikki uutiset

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.

Liitto on tukenasi kesälläkin

Kysy meiltä laki- ja työsuhdeneuvontaa tai hoida jäsenasioitasi.