Uutiset / 28.11.2024

Ansiomerkit aktiiveille liiton jäsenille

Liiton ansiomerkin saivat (vasemmalta) Sami Turunen, Pia Sivunen, Ilja Ojala, Alice Martin, Ansa Heinonen, Ilkka Hartio, Sylvia Bjon ja Minna Akimo. Kuva: Mika Heijari

Journalistiliitto palkitsi aktiivisia jäseniään ansiomerkein valtuuston syyskokouksen yhteydessä järjestetyllä illallisella 28. marraskuuta Helsingissä.

Liitto palkitsi ansiomerkeillä kaikkiaan kahdeksan liiton aktiivista jäsentä. Ansiomerkin myöntämisedellytyksenä on erityisen ansiokas toiminta liiton hyväksi. Esityksiä palkittaviksi ovat voineet tehdä liiton jäsenyhdistykset, osastot ja yksittäiset jäsenet. Ansiomerkeistä päättää liiton hallitus.

Minna Akimo, toimittaja, Kaleva Media, PoJo

Minna Akimo on väsymätön pohjoisen journalistien puolustaja, aina valmiina rakentamaan yhdistysten välistä yhteistyötä, ajamaan journalistien asiaa ja sitä kautta liiton asiaa.

Sylvia Bjon, uutispäällikkö, Hufvudstadsbladet, politiikan- ja talouden toimitus, HSJ

Sylvia Bjon on toiminut ja toimii edelleen aktiivisesti useissa liiton luottamustehtävissä. Hänen työnsä liiton jäsenten hyväksi on poikkeuksellisen merkittävää ja hänen ay-uransa hakee vertaistaan.

Ilkka Hartio, eläkeläinen (taloustoimittaja, Keskisuomalainen), KSJ

Ilkka Hartio on toiminut ansiokkaasti sekä paikallistasolla että liiton tarkoitusperien ja päämäärien hyväksi. Toiminnallaan hän on esimerkillisesti korostanut ay-toiminnan tärkeyttä.

Ansa Heinonen, eläkeläinen (toimittaja, Savon Sanomat), Savo-Kainuun Journalistiyhdistys

Ansa Heinonen on ”aatteen nainen”, aina valmiina kantamaan vastuuta ja toimimaan luottamustehtävässä. Hän on esimerkillisesti ajanut liiton etuja monella eri tasolla.

Alice Martin, kustannustoimittaja, WSOY, HSJ

Alice Martin on toiminut ansiokkaasti kustannustoimittajien oikeuksien puolustajana. Hän on myötävaikuttanut pitkällä urallaan kollegojen hyvinvointiin edistäen näin liiton ydintoimintaa.

Ilja Ojala, toimituspäällikkö, Sanoma Lifestyle, ET-lehti, HSJ

Ilja Ojala on aina valmiina etsimään ratkaisua ja kompromissia rauhallisella ja luotettavalla tyylillään̈. Hän on toiminut pitkäjänteisesti pienen ihmisen asialla sekä työpaikallaan että liiton eri toiminnan tasoilla.

Pia Sivunen, alan opettaja, Tampereen yhteiskoulun lukio, PJY

Pia Sivunen on toiminut vuosikymmenten ajan pitkäjänteisesti ja tunnollisesti liiton hyväksi ja edistänyt toiminnallaan muun muassa yhdistysten välistä yhteistyötä.

Sami Turunen, freelance-toimittaja, viestintäyrittäjä, SFJ

Sami Turunen on pitkäjänteisesti ja ansiokkaasti ajanut liiton etuja edistäen ydintoimintaa ja pienen ihmisen asiaa liiton eri toiminnan tasoilla. Hän on ansiokas ay-aktiivi henkeen ja vereen.


Katso myös

Kaikki uutiset

Muutoksia jäsenmaksun maksamiseen e-laskulla: Varmista oikea maksun määrä

Työsuhteinen jäsenen e-laskuun ei enää ole merkitty edellisen kuukauden maksettua summaa valmiiksi.

Nicaraguan uutispimennys syvenee: Valtaosa journalisteista on maanpaossa, loput hiljakseen

Ainoastaan pääkaupungista Managuasta löytyy jokunen itsenäinen media ja nekin altistuvat itsesensuurille ja valtion vakoilulle. Nicaraguan hallinto yhdistää useita sorron menetelmiä hiljentääkseen toimittajat: muun muassa pelottelua, takavarikointeja, vangitsemisia ja pakotettua maastamuuttoa.

Ylen itsensätyöllistäjä: Älä kiirehdi puitesopimuksesi uusimista – liitto neuvottelee parhaillaan työehdoista ja vähimmäispalkkioista

Neuvottelujen piirissä ovat myös ne itsensätyöllistäjät, jotka tekevät työtä Ylelle väliportaan, kuten osuuskunnan tai tuotantoyhtiön, kautta.