Uutiset / 08.01.2014

A-lehdet aikoo kehittää irtisanomalla

Yhtiö on ilmoittanut panostavansa vahvasti digiliiketoimintaan. Toimitusjohtaja Juha Blomsterin mukaan keskeisessä roolissa on myös toimituksellisen työn kehittäminen. Yhtiö kertoo pitävänsä jatkossakin huolta tuotteiden korkeasta laadusta.

-Alalla tulisi ennen kaikkea keskittyä pitämään huolta riittävistä resursseista ja siitä, että tekijät voivat keskittyä ydinosaamiseensa eli journalistisiin sisältöihin. Vain tällä tavalla voidaan varmistaa myös tuotteiden laatu, sanoo Journalistiliiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen.

A-lehdissä työnantajan lähtökohta neuvotteluille tarkoittaa joka viidennen journalistin töiden loppumista.

Journalistiliiton tilaston mukaan vuonna 2013 toimituksista irtisanottiin 172 ihmistä. Parinsadan menetetyn työpaikan vuosivauhti on jatkunut journalistisella alalla tasaisena syksystä 2008 alkaen. 


Katso myös

Kaikki uutiset

Ilmoita yhdistyksesi lomapaikka kaikkien jäsenten käyttöön

Kokoamme liiton verkkosivuille listaa yhdistysten lomapaikoista, joita kaikki liiton jäsenet voivat vuokrata. Katso ohje miten ilmoitat tiedot uudelle sivulle.

Maksatko jäsenmaksusi itse? Lasku tulossa!

Tammikuun e-lasku tulee helmikuun alussa. Seuraa sähköpostiasi, ja tarvittaessa tarkista roskapostilaatikko.

Nyt on jäsenen paikka vaikuttaa: Liitolle valitaan tänä vuonna valtuusto, hallitus ja puheenjohtaja

Liiton jäsenet päättävät liiton taloudesta ja toiminnasta. Voit hakea itse luottamustehtäviin ja olla mukana päättämässä, keitä niihin valitaan.