Uutiset / 16.05.2018

1700 journalistia lakossa Norjan yleisradioyhtiössä: Suomen liitto tukee

Kuvakaappaus Journalisten.no Kuva:
Työehtosopimisneuvottelut Norjan julkisen palvelun yleisradioyhtiö NRK:n ja Norjan Journalistiliiton välillä päätyivät eilen tiistaina umpikujaan ja 1700 journalistiliiton jäsentä aloitti iltapäivällä lakon. Journalistien vaatimukset koskevat ammatillisen täydennyskoulutuksen järjestämistä, sijaisten ja määräaikaisten palkan saamista vastaamaan vakituisten palkkaa ja palkkakuilun kaventamista NRK:n ja maan muiden mediatalojen välillä. ”Suomen Journalistiliitto tukee norjalaisten kollegoiden vaatimuksia ja NRK:n ohjelmatyöntekijöiden taistelua parempien työehtojen puolesta”, sanoo liiton puheenjohtaja Hanne Aho.    

Katso myös

Kaikki uutiset

Jäsenet näkyvät liiton kampanjassa: ”Puolustamme sinun oikeuttasi tietää”

Kampanjan tavoitteena on nostaa journalistien ja journalististen ammattien arvostusta sekä jäsenten että suuren yleisön silmissä. 

Liiton puheenjohtajaehdokkaat tentissä 4.3.

Jäsenet voivat kysyä ehdokkailta suorassa lähetyksessä. Puheenjohtaja valitaan 14.3.

Journalistien kokema uhkailu, häirintä ja painostus on työturvallisuuskysymys

Työnantajan keinot puuttua häirintään ovat rajalliset, mutta häirinnän kohteeksi joutumista ja siihen liittyviä haittoja voidaan minimoida. Myös vertaistuki on tärkeää.