Uutiset / 15.08.2014

Vastaa lehdistön tes-kyselyyn 23.8. mennessä

Toivomme vastauksia toimittajilta, kuvaajilta, graafikoilta ja muilta lehdistön työsuhteisilta journalisteilta.

Kysely toimii ilman kirjautumista, eikä henkilötietojasi kysytä. Vastaaminen vie vain muutaman minuutin. Vastaa 23.8. mennessä täällä: https://www.webropolsurveys.com/S/3140D877013BB232.par

Vastauksesi auttavat meitä neuvotteluissamme lehdistön seuraavasta työehtosopimuksesta. Neuvottelut käydään syyskuussa. Nykyinen tes on voimassa 30.9. asti.

Edellinen neuvottelukierros oli vaikea. Työnantajapuoli esitti lehdistölle työajan pidentämistä ja lomien vähentämistä. Sopimus syntyi vasta ylityökiellon ja työtaistelu-uhan jälkeen.

Työnantajapuolen lausunnot enteilevät, että näissäkin neuvotteluissa riittää haastetta. Viestinnän Keskusliiton uusi työmarkkinajohtaja Elina Nissi sanoi tällä viikolla Markkinoinnin&Mainonnan haastattelussa, että palkoissa ja toimialan tilanteessa on ”yhteensovittamista”.

 


Katso myös

Kaikki uutiset

Pian liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena alkusyksyllä on tulossa palkankorotuksia kustannusalalle ja Yleisradion ohjelmatyöntekijöille. 

Ovet nyt auki syksyn koulutustapahtumiin

Tutustu syksyn koulutustarjontaan! Miten vastuulliset sisällöntuottajat voivat lähestyä aiheista armottominta, kestävyyskriisin keskellä sinnittelevän elonkehän tulevaisuutta? Mitä alan kiinnostavimmat tutkijat ja journalistit ovat mieltä?

Maksatko jäsenmaksusi itse? Katso hyödylliset vinkit!

Nyt on hyvä hetki tarkastaa, että liiton jäsenmaksusi ovat ajan tasalla. Näin varmistat, että käytössäsi ovat kaikki jäsenyyden edut vakuutuksista koulutuksiin ja lakineuvonnasta pressikorttiin.