Uutiset / 17.01.2025

Valtuusto valitsee Journalistiliiton uuden puheenjohtajan 14. maaliskuuta

Valtuusto valitsee liitolle puheenjohtajan vuoteen 2026 saakka. Kuva: Heli Saarela

Journalistiliiton valtuusto kokoontuu ylimääräiseen kokoukseen perjantaina 14. maaliskuuta Helsingissä.

Kokouksessa valtuusto valitsee liitolle puheenjohtajan jäljellä olevaksi toimikaudeksi eli 31.12.2026 saakka. Puheenjohtaja toimii myös hallituksen puheenjohtajana.

Liiton säännöt eivät määrää etukäteistä ehdokasasettelua. Esitykset puheenjohtajasta tehdään valtuuston kokouksessa.

Mikäli liiton puheenjohtajaksi valitaan henkilö, joka toimii tällä hetkellä liiton hallituksessa tai valtuuston puheenjohtajistossa, käydään tarvittavat täydennysvaalit. Nämäkin esitykset tehdään kokouksessa.

Liiton yhdistyksillä on nyt mahdollisuus keskustella puheenjohtajaehdokkaista ja valinnasta. Yhdistykset voivat esittää ehdokkaita. On tärkeää, että tälle keskustelulle varataan aikaa. Jokaisella jäsenellä on nyt hyvä mahdollisuus vaikuttaa ehdokasvalintaan. 

Hanne Aho jätti Journalistiliiton puheenjohtajan tehtävän 10.1. Puheenjohtajan tehtäviä hoitaa toistaiseksi liiton valtuuston puheenjohtaja Antti Laakso.

Ehdokkaat esillä liiton viestinnässä

Kerromme Journalistiliiton viestinnässä puheenjohtajaehdokkaiden esittämisestä. Näin jäsenet saavat myös liiton kanavien kautta tietoa siitä, keitä on ehdolla uudeksi puheenjohtajaksi.

Tiedot julkaisemme sitä mukaa, kun yhdistykset ja muut ehdokkaita esittävät tahot niitä liitolle ilmoittavat. Yhdistykset ovat saaneet liitolta ohjeet tietojen lähettämisestä.


Katso myös

Kaikki uutiset

Liiton puheenjohtajaehdokkaat tentissä 4.3.

Jäsenet voivat kysyä ehdokkailta suorassa lähetyksessä. Puheenjohtaja valitaan 14.3.

Journalistien kokema uhkailu, häirintä ja painostus on työturvallisuuskysymys

Työnantajan keinot puuttua häirintään ovat rajalliset, mutta häirinnän kohteeksi joutumista ja siihen liittyviä haittoja voidaan minimoida. Myös vertaistuki on tärkeää.

Ay-lehtien pyöreässä pöydässä oli sankoin joukoin osallistujia

Tilaisuudessa käytiin läpi freelancejournalistien tilannetta ja ansioita. Pyöreän pöydän tapaamisessa ajatuksena on keskustella ilman sitoutumista suoraan neuvotteluihin.