Uutiset / 15.12.2010

SKS tallentaa muistitietoa toimittajan työstä

Huokuna toteaa, että toimittajat ovat kirjoittaneet ammatistaan vähän.

”Tutkin, miten toimittajat hahmottavat muutokseen johtaneen kehityksen, muutoksen vaihtoehdot ja uusien vaatimusten tuomat koulutusvaatimukset. Alalle on tullut lisää erityyppisiä tiedonvälittämisen muotoja, uusia ammattiryhmiä ja tekniikkaa.”

Tutkimuksen valmistumisen jälkeen aineistot luovutetaan kirjoittajien suostumuksella SKS:n kansanrunousarkistoon.

Tarkemmat ohjeet osoitteesta www.finlit.fi, kansanrunousarkiston keruut-valikosta.


Katso myös

Kaikki uutiset

Kehitysjournalismipalkinto Viivi Berghemille, Benjamin Suomelalle ja Jouni Koposelle tv-dokumentista Syyrian tytöt

Vuoden 2025 Kehitysjournalismipalkinnon teema oli kriisit ja konfliktit. Raati painotti arviointikriteereissään erityisesti uusia näkökulmia ja omaehtoista tapaa kertoa maailmasta, vähälle huomiolle jääneitä konflikteja sekä paikan päällä olemisen ja läsnäolon merkitystä.

Ehdota Järjestöteko- ja Työyhteisötekijäpalkinnon saajaa

Esityksiä palkittaviksi voivat tehdä liiton jäsenyhdistykset, osastot ja yksittäiset jäsenet. Jätä ehdotuksesi viimeistään 13.3.

Ilmoita yhdistyksesi lomapaikka kaikkien jäsenten käyttöön

Kokoamme liiton verkkosivuille listaa yhdistysten lomapaikoista, joita kaikki liiton jäsenet voivat vuokrata. Katso ohje miten ilmoitat tiedot uudelle sivulle.