Uutiset / 01.12.2023

Porkkanaraha yhdistysrajat ylittävään yhteistyöhön jatkuu

Journalistiliiton valtuusto keskusteli toisen kokouspäivänään aloitteista, jotka koskivat porkkanarahaa, pressikortin käyttöä, matkakulujen korvaamista ja toimitusosastojen avustusta.

Liitto on tarjonnut yhdistyksille niin sanottua porkkanarahaa yhdistysrajat ylittävään yhteistyöhön. Kokeilusta on saatu hyvä kokemuksia. Viime vuonna tällaisia tapahtumia oli 13, ja niissä oli mukana 440 jäsentä. Valtuusto hyväksyi kokeilun jatkamisen vuosille 2024–2025.

Rahan jakokriteereihin hyväksyttiin täsmennyksiä, esimerkiksi että porkkanarahaa maksetaan pääsääntöisesti läsnätilaisuuksiin.

Pressikortin käyttölinjauksista ei keskustelua

Helsingin Seudun Journalistit esitti, että valtuusto kävisi keskustelun liiton jäseneduista ja siitä, miten niistä ja niiden käytöstä olisi syytä viestiä jäsenille. Aloitteessa toivottiin keskustelua etuuksien käytöstä. Valtuustossa ei kuitenkaan syntynyt tästä keskustelua.

Journalistiliitolla on kahdenlaisia jäsenetuja. Toiset liitto on neuvotellut itse ja toiset ovat erilaisten yritysten tai yhteisöjen tarjoamia. Näistä löytyy tietoa liiton nettisivuilta. Liiton neuvottelemien jäsenetujen lisäksi ovat edut, joita erilaiset yritykset tai yhteisöt tarjoavat itse.

Aloite hylättiin siltä osin, että liitto ei voi lähteä kartoittamaan, missä kaikkialla yritys tai yhteisö on päättänyt antaa medialle vapaan pääsyn.

Toimitusosastojen perusavustukseen korotus

Helsingin Seudun Journalistit esitti aloitteessaan korotusta toimitusosastojen perusavustukseen. Avustuksen määrä on ollut pitkään sama. Samalla muistutettiin, että osastot voivat hakea toimintaansa myös harkinnanmukaista avustusta tai niin sanottua porkkanarahaa, jota voi hakea yhdistysrajat ylittävään toimintaan.

Valtuusto hyväksyi tämän aloitteen.

Matkakulujen korvaaminen hylättiin

Pohjois-Suomen Journalistit oli esittänyt valtuustolle, että matkakulut Journalistiliiton kaikille jäsenille tarkoitettuihin koulutuksiin korvataan joukkoliikenteen hintojen mukaan.

Tämä aloite hylättiin, koska ehdotettu matkakorvausten malli olisi liitolle erittäin kallis ja leikkaisi liiton koulutustarjontaa selvästi ja heikentäisi jäsenten palvelemista. Koulutuksiin varattu raha menisi matkakorvauksiin. Moni liiton koulutustilaisuus järjestetään webinaareina tai niin, että niihin voi osallistua etänä mistä päin maata vain.


Katso myös

Kaikki uutiset

Kenelle sinä antaisit Sananvapauden miekan?

Sananvapauden kunniastipendi annetaan liiton jäsenelle, joka on toiminut journalistina erityisen ansiokkaasti ja esimerkillisesti. Stipendi on suuruudeltaan 5000 euroa ja siihen liittyy myös symbolinen Sananvapauden miekka.

Pian liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena alkusyksyllä on tulossa palkankorotuksia kustannusalalle ja Yleisradion ohjelmatyöntekijöille. 

Ovet nyt auki syksyn koulutustapahtumiin

Tutustu syksyn koulutustarjontaan! Miten vastuulliset sisällöntuottajat voivat lähestyä aiheista armottominta, kestävyyskriisin keskellä sinnittelevän elonkehän tulevaisuutta? Mitä alan kiinnostavimmat tutkijat ja journalistit ovat mieltä?