Uutiset / 01.03.2010

Lunta tupaan Tanskan Aller-kiistassa

Tanskalaisen välitysmiehen näkemys Tanskan journalistiliiton Aller-Median kanssa solmiman työehtosopimuksen kattavuudesta heijastaa työnantajan kantoja.

Välitystuomion mukaan freelance-sopimus koskee ainoastaan niitä freelancereita, joiden työ täyttää työsuhteen kriteerit. Tämän tulkinnan mukaan sopimus ei voi koskea niitä, joita verotuksessa kohdellaan freelancereina tai jotka ovat arvonlisäverorekisterissä. He ovat välitystuomion mukaan yrittäjiä, jotka eivät saa kollektiivisesti sopia tariffeistaan.

Tanskan journalistiliitto pohtii tilannetta tänään. Välitysmies oli viime viikon lopulla siirtänyt 1.3. alkavaksi aiottua saartoa kahdella viikolla.

Lisää Tanskan liiton sivuilta

Lue aiempi uutinen asiasta


Katso myös

Kaikki uutiset

Liiton puheenjohtajaehdokkaat tentissä 4.3.

Jäsenet voivat kysyä ehdokkailta suorassa lähetyksessä. Puheenjohtaja valitaan 14.3.

Journalistien kokema uhkailu, häirintä ja painostus on työturvallisuuskysymys

Työnantajan keinot puuttua häirintään ovat rajalliset, mutta häirinnän kohteeksi joutumista ja siihen liittyviä haittoja voidaan minimoida. Myös vertaistuki on tärkeää.

Ay-lehtien pyöreässä pöydässä oli sankoin joukoin osallistujia

Tilaisuudessa käytiin läpi freelancejournalistien tilannetta ja ansioita. Pyöreän pöydän tapaamisessa ajatuksena on keskustella ilman sitoutumista suoraan neuvotteluihin.