Uutiset / 09.01.2014

Lehdistön sopimuskauden tes-korotuksista neuvotellaan taas

Viime kevään tes-ratkaisussa todettiin, että koko sopimuskauden korotus määräytyy syksyn 2013 työmarkkinakierroksen yleisen linjan mukaan ja kesäkuussa maksettu 0,7% korotus otetaan tässä huomioon. SJL ja VKL ovat neuvotelleet tammikuussa asiasta työehtosopimuksen mukaisesti. Yleisen linjan määrittelyssä on todettu viime syksynä syntynyt työllisyys- ja kasvusopimus. Sen soveltamisen yksityiskohdista ns. yleisenä linjana lehdistön osalta ei kuitenkaan ole vielä päästy kokonaan yhteisymärrykseen.

Liitot tapaavat valtakunnansovittelija Esa Lonkan maanantaina 13.1.2014. Sopimuksen mukaisesti asian ratkaisee sovittelija, mikäli yhteisymmärrystä ei muutoin saavuteta.

 


Katso myös

Kaikki uutiset

Hovioikeuden päätös Viestikoekeskus-asiassa on erittäin huolestuttava ennakkotapaus

”Hovioikeus katsoi, että toimittajat voidaan tuomita myös jutuista, joita ei koskaan julkaistu. Tällä on ehdottomasti vaientamisvaikutus”, Journalistiliiton puheenjohtaja Marjaana Varmavuori sanoo.

Liitto tukenasi kesälläkin

Keskellä kesääkin jäsenemme voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä laki- ja työsuhdeasioissa.

Journalistiliitto: Ammattitaitoisia journalisteja tarvitaan rakentamaan luottamusta uutisiin

Suomalaisten luottamus uutisiin on edelleen vakaata ja maailman kärkeä, kertoo tänään 17. kesäkuuta julkaistu tutkimus.

Oxfordin yliopiston Reuters-instituutin Digital News Report 2025 -kyselytutkimuksesta selviää, että itse seuraamiinsa uutisiin luottaa Suomessa 75 prosenttia aikuisväestöstä. Useimpiin uutisiin luottavien määrä oli 67 prosenttia.