Uutiset / 03.04.2014

Lehdistö hakee yhteistä puheenjohtajaehdokasta

 Journalistiliiton puheenjohtaja seuraavaksi nelivuotiskaudeksi valitaan joulukuussa pidettävässä valtuuston kokouksessa.

Lehdistön yhdistykset hakevat yhteistä ehdokasta haastamaan istuvaa puheenjohtajaa Arto Niemistä. SAL on asettanut ehdokkaaksi Hanne Ahon ja Turun yhdistys Asko Lehtosen, mutta molemmat yhdistykset ilmoittavat pyrkivänsä lehdistön yhteisen ehdokkaan asettamiseen.

Yhteisen ehdokkaan puolesta liputtaa myös Helsingin Sanomalehtimiesyhdistys. HSY:n piirissä on esillä ollut myös Juha Keskisen nimi.

Puheenjohtajakisa on perinteisesti avattu vaalivuoden yhdistyspäivillä. Tänä vuonna yhdistyspäivät pidetään Helsingissä 8.-9.4.

 

 


Katso myös

Kaikki uutiset

Kenelle sinä antaisit Sananvapauden miekan?

Sananvapauden kunniastipendi annetaan liiton jäsenelle, joka on toiminut journalistina erityisen ansiokkaasti ja esimerkillisesti. Stipendi on suuruudeltaan 5000 euroa ja siihen liittyy myös symbolinen Sananvapauden miekka.

Pian liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena alkusyksyllä on tulossa palkankorotuksia kustannusalalle ja Yleisradion ohjelmatyöntekijöille. 

Ovet nyt auki syksyn koulutustapahtumiin

Tutustu syksyn koulutustarjontaan! Miten vastuulliset sisällöntuottajat voivat lähestyä aiheista armottominta, kestävyyskriisin keskellä sinnittelevän elonkehän tulevaisuutta? Mitä alan kiinnostavimmat tutkijat ja journalistit ovat mieltä?