Uutiset / 26.04.2024

Journalistiliitto onnittelee satavuotiasta Journalisti-lehteä

Liitto onnittelee perjantaina 26. huhtikuuta tasan sata vuotta täyttävää Journalisti-lehteä. Onnittelut menevät myös lehden rautaisille tekijöille. Lehti on tarjonnut jo vuosisadan ajan tärkeää tietoa media-alan ammattilaisista ja alasta.

Lehti ilmestyi Sanomalehtimies-Journalisten -nimellä ensimmäisen kerran 26.4.1924. Ensimmäisessä numerossa kerrottiin, että ”virkaveljillä Skandinavian maissa on omat pienet ammattilehtensä, ja katsotaan siellä, että tämä yhdysside eri sanomalehtimiespiirien, keskus- ja maakuntajärjestöjen sekä yksityisten journalistien kesken on ollut hyödyllinen”.

Juuri perustetun lehden toivottiin ”herättämään lukijoissaan entistä suurempaa ja kestävämpää harrastusta sanomalehtimieskuntamme yhteisiin, sisäisiin ja ammatillisiin asioihin.” Lehti lupasi lukijoilleen välittävänsä tärkeää tietoa: ”Täten toimittajat torkkuvissakin piiriyhdistyksissä pysyvät asiain tasalla ja tietoisina siitä, mitä on tekeillä.”

Lue lehteä täällä.

Journalistin oma juttu juhlavuodesta.

Tässä ensimmäisen numeron etusivu.


Katso myös

Kaikki uutiset

Liitto tukenasi kesälläkin

Jäsenet voivat olla yhteydessä liittoon jäsenyyttä koskevissa asioissa sekä lakiasioissa.

Journalistiliitto lahjoittaa rahaa Gazan journalistien turvaksi

Lahjoitus ohjataan Palestiinan journalistien perustamiin solidaarisuuskeskuksiin, joissa journalistit voivat työskennellä turvallisesti. Journalistiliitto on useasti vedonnut Gazan journalistien puolesta.

Jaakko neuvoo kesällä työelämän kysymyksissä

”Tunnen Journalistiliiton hyvin liiton pitkäaikaisena jäsenenä ja aktiivina. Oli luontevaa hakeutua harjoitteluun tuttuun liittoon,” sanoo liiton kesätyöntekijä Jaakko Sauvola.