Uutiset / 04.04.2012

Journalistiliitto myi toimitilansa

SJL päätyi Helsingin Hietalahdessa sijaitsevien toimitilojensa myyntiin useasta syystä.

Taloyhtiössä on vireillä mittava peruskorjaus, joka olisi tuonut maksettavaksi huomattavat kustannukset. Liiton täytyisi joka tapauksessa lähteä muualle urakan ajaksi.

”Hietalahdenkadun talo on suunniteltu asuintaloksi ja muutenkin kolmessa kerroksessa sijaitsevat tilat ovat tarkoituksiimme epäkäytännölliset. Sen sijaan, että jäisimme yhä kalliimmiksi tuleviin tiloihin, on järkevää hakea yhtenäistä meille sopivaa toimistotilaa, josta tarjontaa on Helsingissä runsaasti”, puheenjohtaja Arto Nieminen sanoo.

Keskiviikkona 4. huhtikuuta solmitun kaupan yhteydessä on sovittu, että SJL jatkaa nykyisissä noin 900 neliön tiloissaan vuokralla kunnes uudet tilat on löydetty. Tämä tarkoittanee viimeistään ensi vuodenvaihdetta. 


Katso myös

Kaikki uutiset

Lehdistön neuvottelut käyntiin

Journalistiliitto neuvottelee uudesta työehtosopimuksesta Medialiiton kanssa. Aikaa neuvotteluille on varattu huhtikuun lopulle asti.

Työpaikkani on lakossa, olenko minä? Katso ohjeet Journalistiliiton jäsenelle

Kokosimme tähän muutamia asioita, jotka on hyvä tietää tällaisella työpaikalla.

Marjaana Varmavuori on Journalistiliiton uusi puheenjohtaja

Hänet valitsi tehtävään Journalistiliiton valtuusto ylimääräisessä kokouksessa perjantaina 14. maaliskuuta Helsingissä.