Uutiset / 17.11.2014

Hyvinvointiloma ja perheloma haettavissa

Hyvinvointiloma tarjoaa mahdollisuuden keskittyä muutaman päivän ajan omaan terveyteensä, hyvinvointiinsa ja jaksamiseensa.

Aikuisille suunnattu hyvinvointiloma järjestetään 7.–11.4. Kylpylähotelli Kuntorannassa Varkaudessa, hakuaika päättyy 28.2.2015. www.kuntoranta.fi. Mukaan mahtuu 20 henkilöä.

Meidän perheen loma järjestetään 12.–17.7. Kylpylähotelli Kivitipussa Lappajärvellä, hakuaika päättyy 13.4.2015. www.kivitippu.fi. Mukaan mahtuu 12 perhettä.

Osallistuja maksaa omavastuuosuuden 20 euroa/vrk, alle 17-vuotiailta ei peritä omavastuuta.

Loma sisältää täysihoidon, majoituksen kahden hengen huoneessa, perhelomilla perhekoko huomioiden tarkoituksenmukaisissa huoneissa, lomapaikan allasosaston ja kuntosalin käytön, yleisen vapaa-ajan ohjelman ja ryhmän ohjelman.

Lomat järjestetään Raha-automaattiyhdistyksen tuella yhteistyössä Maaseudun Terveys- ja Lomahuolto ry:n kanssa.  Tukea myönnetään hakemusten perusteella terveydellisin, taloudellisin tai sosiaalisin perustein. Lomatuen hakeminen ei edellytä liiton jäsenyyttä.

Hakemuslomakkeita ja hakuohjeita saa lomajärjestö MTLH:sta www.mtlh.fi

PÄIVITETTY 15.4.2015: Lappajärven perheloman hakuaikaa on jatkettu 4.5. asti.


Katso myös

Kaikki uutiset

Ota hyöty irti jäsenyydestä – pidä yhteystietosi ajan tasalla

Journalistiliiton jäsenenä saat hyötyä, tukea ja turvaa. Muistathan pitää yhteystietosi liiton jäsenrekisterissä ajan tasalla. Näin varmistat itsellesi tärkeät ja hyödylliset viestit.

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 55 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.

Palkka-avoimuusdirektiivin tavoitteena lisätä tasa-arvoa myös media-alalla

Direktiivi pannaan täytäntöön Suomessa muuttamalla tasa-arvolakia, mutta täytäntöönpanoa ei ole ehditetty tekemään säädetyssä määräajassa. Hallitus on antanut esityksen eduskunnalle 9.7. Eduskunta on koolla seuraavan kerran syyskuun alussa.