Uutiset / 02.12.2015

Hanne Aho yhteiskuntasopimuksen kaatumisesta: ”Kyllä harmittaa”

Keskiviikkoaamun uutinen yhteiskuntasopimuksen kaatumisesta on huono uutinen Journalistiliitolle.

”Kyllä harmittaa”, kommentoi Journalistiliiton puheenjohtaja Hanne Aho.

Yhteiskuntasopimuksen vaihtoehtona ovat pääministeri Juha Sipilän syyskuussa esittelemät pakkolait. Jos pakkolakipaketti tulee voimaan, se muun muassa lyhentää lomia ja leikkaa sairausajan palkkaa.

”Pakkolakipaketti kohtelee journalisteja erityisen huonosti. Yhteiskuntasopimuksen vaikutukset olisivat olleet tasapuolisempia”, sanoo Journalistiliiton edunvalvontajohtaja Petri Savolainen.

Savolainen toteaa, että liitto valmistautuu nyt kiireiseen työmarkkinasyksyyn. Syksyllä 2016 neuvotellaan työehtosopimuksista lähes kaikilla Journalistiliiton sopimusaloilla.

Puheenjohtaja Aho näkee, että yhteiskuntasopimuksesta voidaan vielä neuvotella. Journalistiliitto tekee edelleen työtä sen eteen, että pakkolait eivät tulisi voimaan. Pakkolaista on parhaillaan käynnissä lausuntokierros, jossa SJL on lausumassa yhtenä harvoista ammattiliitoista.

 

Lisätiedot:

puheenjohtaja Hanne Aho

050 525 4345 / hanne.aho(at)journalistiliitto.fi

 

edunvalvontajohtaja Petri Savolainen

050 534 2485 / petri.savolainen(at)journalistiliitto.fi


Katso myös

Kaikki uutiset

Pakistan vaikeuttaa toimittajien työskentelyä – rajoitukset herättävät kansainvälistä arvostelua

Ulkomaisten tiedotusvälineiden toimittajien on haettava viranomaisilta lupa matkustaa maan kolmen suurimman kaupungin ulkopuolelle. Eri järjestöjen mukaan uudet määräykset vaikeuttavat riippumatonta uutisointia erityisesti Kashmirista ja heikentävät maan lehdistönvapauden tilaa.

Kenelle sinä antaisit Sananvapauden miekan?

Sananvapauden kunniastipendi annetaan liiton jäsenelle, joka on toiminut journalistina erityisen ansiokkaasti ja esimerkillisesti. Stipendi on suuruudeltaan 5000 euroa ja siihen liittyy myös symbolinen Sananvapauden miekka.

Pian liiton neuvottelemia palkankorotuksia

Journalistiliitto on neuvotellut media-alalle työehtosopimukset. Neuvottelujen tuloksena alkusyksyllä on tulossa palkankorotuksia kustannusalalle ja Yleisradion ohjelmatyöntekijöille.