Uutiset / 17.10.2013

Graafisen alan yleisistä työehdoista sopu

Liitot löysivät yhteisymmärryksen irtisanomissuojasopimusta ja muita yleisiä ehtoja koskevista työryhmätöistä, työhyvinvoinnin kehittämisestä sekä jäsenmaksutilitysten yksityiskohdista. Täydennyspalvelus rinnastettiin palkanmaksun osalta kertausharjoituksiin.

Lehdistön neuvottelut jatkuvat maanantaina 21.10. Myös torstaille on sovittu kokousaika. Kustannustoimittajat jatkavat neuvotteluja keskiviikkona 23.10.


Katso myös

Kaikki uutiset

Maksatko jäsenmaksusi itse? Lasku tulossa!

Tammikuun e-lasku tulee helmikuun alussa. Seuraa sähköpostiasi, ja tarvittaessa tarkista roskapostilaatikko.

Nyt on jäsenen paikka vaikuttaa: Liitolle valitaan tänä vuonna valtuusto, hallitus ja puheenjohtaja

Liiton jäsenet päättävät liiton taloudesta ja toiminnasta. Voit hakea itse luottamustehtäviin ja olla mukana päättämässä, keitä niihin valitaan.

Liiton ja mediatalojen sopima kesätyönhaku alkaa

Rekrytointi on hyvä järjestää, kun sekä työnantaja että työntekijä ovat perillä tulevan kesän työtarpeestaan ja aikataulustaan. Journalistiliitto on neuvotellut yhteisestä rekrytoinnin aloitusajankohdasta mediatalojen kanssa vuodesta 2019 alkaen.