Uutiset / 17.10.2013

Graafisen alan yleisistä työehdoista sopu

Liitot löysivät yhteisymmärryksen irtisanomissuojasopimusta ja muita yleisiä ehtoja koskevista työryhmätöistä, työhyvinvoinnin kehittämisestä sekä jäsenmaksutilitysten yksityiskohdista. Täydennyspalvelus rinnastettiin palkanmaksun osalta kertausharjoituksiin.

Lehdistön neuvottelut jatkuvat maanantaina 21.10. Myös torstaille on sovittu kokousaika. Kustannustoimittajat jatkavat neuvotteluja keskiviikkona 23.10.


Katso myös

Kaikki uutiset

Maksatko jäsenmaksusi itse? Katso hyödylliset vinkit!

Nyt on hyvä hetki tarkastaa, että liiton jäsenmaksusi ovat ajan tasalla. Näin varmistat, että käytössäsi ovat kaikki jäsenyyden edut vakuutuksista koulutuksiin ja lakineuvonnasta pressikorttiin.

Ota hyöty irti jäsenyydestä – pidä yhteystietosi ajan tasalla

Journalistiliiton jäsenenä saat hyötyä, tukea ja turvaa. Muistathan pitää yhteystietosi liiton jäsenrekisterissä ajan tasalla. Näin varmistat itsellesi tärkeät ja hyödylliset viestit.

Freen palkkionmaksu päättyy 13. heinäkuuta

Tähän päivään päättyy laskennallisesti media-alan freelancerin palkkionmaksu. Freen euro on 53 senttiä.
Freelancereiden euro lähestyy jo puolikasta. Suunta on täysin väärä. Freelancerin euro täyttyy viikkoa aikaisemmin kuin vuosi sitten.