Uutiset / 19.08.2011

Elokuva- ja tv-tessin neuvottelut käynnistyivät

Elokuva- ja tv-tuotannon työehtosopimusneuvottelut alkoivat perjantaiaamuna 19.8. EK:n tiloissa Etelärannassa. Sopimuksen osapuolet ovat työntekijäpuolella Teatteri- ja Mediatyöntekijät TeMe ja Suomen Journalistiliitto SJL ja työnantajapuolella Palvelualojen työnantajaliitto Palta.

TeMe ja SJL antoivat Paltalle oman tekstiesityksensä. Palkkaesitys jätetään vasta syyskuun puolella. Vastapuoli lupasi palata kommentein ja oman esityksensä kanssa syyskuun alun neuvotteluissa. 

Nykyisen työehtosopimuksen voimassaolo loppuu 30.9.

Sopimus ei ole yleissitova. Silti se toimii koko alan vähimmäisnormina yleisesti. Työnahtajaliittoon kuuluu parikymmentä yritystä, jotka lähes kaikki ovat elokuvayrityksiä.


Katso myös

Kaikki uutiset

Kulttuurialojen ammattiliitot: Yhdistelmävakuutuksen onnistuminen edellyttää keskeisten ongelmien ratkaisemista

Journalistiliitto on antanut lausunnon yhdistelmävakuutuksesta. Sen lisäksi kulttuurialan ammattiliitot päättivät koostaa eri liittojen lausunnoista vielä tämän yhteisen kannanoton.

Liitto etsii talouden tasapainottamiseksi uusia keinoja – jäsenten edunvalvonta jatkossakin tärkein painopiste

Journalistiliitto aikoo tasapainottaa talouttaan sekä toimintaa uudistamalla että kuluja karsimalla. Tavoitteena on, että liiton varsinaisen toiminnan tappiot pysyvät myös tulevina vuosina tasolla, jonka sijoitustoiminnan tuotot kattavat. Päätöksiä liiton taloudesta valtuusto tekee 21.–22. toukokuuta pidettävässä kokouksessaan.

Vastaa liiton palkkatutkimukseen – vaikuta etujesi valvontaan

Palkkatutkimus koskee työsuhteessa tehtävää kuukausipalkkaista työtä. Kysely lähetetään noin 6 000 liiton jäsenelle jäsenrekisterissä olevan työsuhdetiedon mukaan. Uutena aiheena tutkimuksessa kysytään jäsenten kokemasta seksuaalisesta häirinnästä.