Uutiset / 15.12.2010

DWNLD.fi tekee sähköisten kulttuurituotteiden ostamisesta entistäkin helpompaa

Dwnld.fi listaa kattavasti Suomessa toimivat digitaaliset musiikki-, kirja-, elokuva-, tv- ja peli-palvelut ja kauppapaikat. Mukana on linkit palveluihin sekä käytännöllistä taustatietoa. 

Sivuston tavoitteena on tehdä kulttuurista ja viihteestä nauttimisesta mahdollisimman helppoa. Palvelua varten tehdyn taustatutkimuksen mukaan kulttuurituotteiden digitaalisen kaupan kasvun merkittävin este on tähän mennessä ollut juuri kuluttajien tietämättömyys palvelujen mahdollisuuksista.

Palvelun takana on laaja luovien alojen yhteenliittymä, johon kuuluu musiikki-, elokuva- ja peli-alan keskusjärjestöt, FiCom, YLE, MTV3, Sanoma Entertainment, Nokia sekä keskeiset tekijänoikeusjärjestöt. Journalistiliitto on mukana Kopioston kautta.



Katso myös

Kaikki uutiset

Journalistiliiton kysely: Av-alalla tuotantoyhtiöissä laajaa työttömyyttä ja epätoivoa, tuotantokannustimisesta saatava apua 

Journalistiliiton tekemän jäsenkyselyn mukaan av-alan tuotantoyhtiöissä työttömyys on ollut jo viimeiset pari vuotta laajaa ja jopa noin 80 % ilmoitti olleensa työttömänä vuoden 2025 aikana. Mikäli kehitys jatkuu tällaisena, seurauksena voi olla osaamisen heikentyminen ja työvoiman pysyvä poistuminen alalta.

Suomen tuki maanpakoon tulleille toimittajille on vähäistä ja satunnaista

Suomeen maanpakoon tulleet toimittajat eivät pysty jatkamaan täällä toimittajan työtään, koska täältä puuttuvat toimittajien tukemiseen vaadittavat rakenteet, kertoo kahdeksan suomalaisen sananvapauden puolesta toimivan järjestön teettämä selvitys.

Journalistiliitto: Lehdistönvapauden huononeminen on uhka demokratialle

Suomen sijoitus on laskenut kansainvälisen Toimittajat ilman rajoja -järjestön (RSF) lehdistönvapausindeksissä kuudenneksi. Suomi pysyy yhä maailman kärkimaiden joukossa, mutta sen sijoitus on vertailun historian heikoin. Vertailua on tehty 25 vuotta.