Generell / 03.03.2023

Yles kollektivavtal godkänt: familjeledigheter blir jämlika

Kollektivavtalet för Yles programarbetare är godkänt. Både Journalistförbundet, som företräder arbetstagarna, och Palta, arbetsgivarna i servicebranschen, har godkänt förhandlingsresultatet som nåddes 28 februari.

Avtalet är i kraft två år: 1 mars 2023 till 28 februari 2025. Löneförhöjningarna är i enlighet med den allmänna linjen i Finland.

"Vi glädjer oss både för en bra lösning då det gäller lönerna och för att vi kom överens om att familjeledigheterna blir jämlika", säger Journalistförbundets ordförande Hanne Aho. Löneförhöjningarna:

År 2023:

I samband med lönen i april: en engångssumma 520 euro.

1 juni: allmän förhöjning: 3,5 procent

År 2024:

1 juni: allmän förhöjning på 2,2 procent plus en företagsspecifik del på 0,3 procent

De viktigaste ändringarna i kollektivavtalet: 

  • Den förälder som inte fött barn får längre avlönad föräldraledighet. Ledigheten förlängs från 18 till 32 dagar. I fortsättningen kan också båda adoptivföräldrarna använda minst 32 dagar betald föräldraledighet.  Den tidigare tre månader långa adoptionsledigheten kan fortsättningsvis användas av den ena adoptivföräldern.
  • I fortsättningen kan arbetsgivaren ändra en tidsbunden anställning till en tillsvidareanställning utan utan att anställningen öppnas för andra att söka. Detta gäller en situation där den visstidsanställda blir erbjuden samma jobb som fast anställd, vilket hen utfört som visstidsanställda.

Fullmäktige samlas i slutet av november: Beslut om att balansera förbundets ekonomi på agendan

Fullmäktige samlas till höstmöte 27-28.11. Förbundets styrelse föreslår för fullmäktige flera sparåtgärder, bland annat att semesterhusen i Saariselkä ska säljas.

Vem borde få förbundets förtjänsttecken? Skicka ditt förslag senast 1 oktober!

Föreslå den du tycker borde få Journalistförbundets förtjänsttecken. Lämna in ditt förslag senaste 1 oktober.

Färsk handbok – så här funkar semestrarna

Journalistförbundet har publicerat en praktisk handbok om semestrar för journalister som arbetar inom pressen. Den är avsedd som hjälp både för arbetstagare och arbetsgivare och har tillkommit som ett samarbete mellan Mediernas Centralförbund och Journalistförbundet.