Nyheter / 18.12.2025

Konkurrens- och konsumentverket vill inte ha möte med Journalistförbundet och Medieförbundet- facket fortsätter jobba för att förbättra egenanställdas villkor

Journalistförbundet och arbetsgivarorganisationen Medieförbundet har kommit överens om att träffa konkurrensmyndigheterna denna höst. Efter att parterna varit i kontakt med varandra är resultatet att detta gemensamma möte inte blir av.
Journalistförbundet vill i samtalen främja kollektiva förhandlingar för frilansares och andra egenanställdas arbetsvillkor.
"Konkurrens- och konsumentverket (KKV) ordnar inte en gemensam audiens för förbunden och de vill inte anta rollen som facilitator", säger Petri Savolainen som är intressebevakningsdirektör på Journalistförbundet.
KKV har istället uppmanat bägge förbund att möta myndigheten i separata möten. KKV ska under dessa möten diskutera förbundens konkurrensrättsliga självbedömning.

"Vi har begärt att få träffa Konkurrens- och konsumentverket senast i februari", säger Savolainen.

Journalistförbundet har tagit hjälp av en rådgivare som är insatt i konkurrenslagstiftning i arbetet med att ta fram en självbedömning och i fråga om juridisk bedömning.

"Vårt mål är att förhandla om minimiarbetsvillkor och arvoden ett mediehus i taget om det inte är möjligt att med Medieförbundet få igång förhandlingar som gäller hela branschen."

Journalistförbundet har varit en föregångare i att främja minimiarvoden och arbetsvillkor för frilansare. Förbundet har bland annat knutit avtal för egenanställda och frilansar med fackliga tidningar, Kansan Uutiset och Demokraatti.

Enligt en färsk medlemsenkät förväntar sig medlemmarna särskilt att förbundet ska arbeta mer för att främja de egenanställdas intressen.

Målet är att återvända till förhandlingsbordet med Yle

I början av december avbröt Yle  förhandlingarna med Journalistförbundet om arvoden och arbetsvillkor för Yles frilansar och andra egenanställda - förhandlingarna har pågått hela hösten. 

Journalistförbundets mål har varit att via avtalsförhandlingar förbättra inkomstnivån och arbetsvillkoren för självanställda så att de skulle bli lite mer som villkoren för de kolleger som är anställda.

Journalistförbundets mål är att återvända till förhandlingsbordet och är redo att fortsätta förhandlingarna med Yle. Tills vidare har Yle inte bidragit med ett eget förslag i förhandlingarna.


Betalar du själv din medlemsavgift? En faktura är på väg!

Under januari månad skickar förbundet fakturor till de medlemmar som betalar sin medlemsavgift själv. E-fakturan för januari kommer i början av februari. Kolla din e-post och granska vid behov även skräpposten. Det här meddelandet gäller de medlemmar som själv betalar sin medlemsavgift direkt till förbundet. Det vill säga de, vars arbetsgivare inte sköter betalningen av […]

Nu kan du påverka som medlem: I år väljs medlemmar till fullmäktige och styrelsen samt en ordförande för förbundet

År 2026 kan du som medlem påverka! Journalistförbundet ställ upp som fullmäktigekandidat, skriv motioner till förbundet via din medlemsförening.

Förbundets telefonväxel nu stängd – nå oss via våra direktnummer

Förbundets telefonväxel har stängts vid årsskiftet. Beslutet är ett av många ekonomiska sparåtgärder som Journalistförbundets fullmäktige godkände på sitt möte i november. Från och med januari 2026 når du personalen på förbundets kansli genom att ringa direkt till den person du vill prata med. Du hittar namnen och telefonnumren på kontaktuppgifter-sidan. Servicenumren för medlemmar är […]