Generell / 28.02.2022

Förhandlingsresultat för nytt Yhtyneet-avtal

Parterna har nått ett förhandlingsresultat för ett nytt kollektivavtal för Yles frilansar. Det så kallade Yhtyneet avtalet gäller frilansar i ett arbetsförhållande och omfattar kring 200 personer. Förhandlingsresultatet nåddes 22 februari och ska ännu behandlas av Journalistförbundets och Paltas, servicebranschens arbetsgivares, beslutsfattande organ. Innehållet i avtalet beskrivs närmare efter att avtalet godkänts.   Förhandlingarna om Yhtyneet-avtalet inleddes i slutet av januari. Det tidigare avtalet upphör att gälla 28 februari. Läs mer om förhandlingarna här.

Fullmäktige samlas i slutet av november: Beslut om att balansera förbundets ekonomi på agendan

Fullmäktige samlas till höstmöte 27-28.11. Förbundets styrelse föreslår för fullmäktige flera sparåtgärder, bland annat att semesterhusen i Saariselkä ska säljas.

Vem borde få förbundets förtjänsttecken? Skicka ditt förslag senast 1 oktober!

Föreslå den du tycker borde få Journalistförbundets förtjänsttecken. Lämna in ditt förslag senaste 1 oktober.

Färsk handbok – så här funkar semestrarna

Journalistförbundet har publicerat en praktisk handbok om semestrar för journalister som arbetar inom pressen. Den är avsedd som hjälp både för arbetstagare och arbetsgivare och har tillkommit som ett samarbete mellan Mediernas Centralförbund och Journalistförbundet.