Nyheter / 09.12.2014

Av-översättarnas avtalsförhandlingar fortsätter

Företagen som jobbar med audivisuell översättning, Finlands journalistförbund och Akavas specialorganisationer fortsatte förhandla om ett nytt kollektivavtal 4 december.

Förhandlingarna om kollektivavtalet fördes i en god anda och parterna kom överens om att förlänga förhandlingstiden till slutet av januari 2015. Parterna träffas nästa gång den 17 december.

För ytterligare information:

Finlands journalisförbund, intressebevakningschef Petri Savolainen, tfn 050 534 2485

Akavana specialorganisationer rf, chef för intressebevakningsenheten Helena Lamponen, tfn 040 631 7660


Vädjan för att höja statsunderstöden för facklitteraturen

Fackboksförfattare måste få rätt till konstnärsstipendier. Rätta till obalansen 90% (skönliiteratur) – 10% (facklitteratur) i fördelningen av bilblioteksstipendier, vädjar sju samfund.

Ny förmån: Över 1000 erbjudanden i CityShoppari för Journalistförbundets medlemmar

Den finländska applikationen CityShoppari samlar över 1000 förmåner på upp till 2000 serviceställen.

Presskortet förnyas

Presskortet är Journalistförbundets medlemskort. Det digitala presskortet som du kan ladda ner i din mobil förnyas under sommaren. Framöver hittar du till exempel enklare alla dina medlemsförmåner  i presskortet-appen. Du behöver inte göra något för att presskortet-appen ska uppdateras.  Har du inte ännu ett digitalt presskort? Information om att beställa presskortet finns på förbundets webbplats