Nyheter / 06.03.2015

Över 80 000 personer har nollavtal

Enligt Statistikcentralens arbetskraftsundersökning hade i genomsnitt omkring 83 000 finländska löntagare i åldern 15–64 år enligt egen uppgift ett så kallat nollavtal år 2014. Ett så kallat nollavtal är ett arbetskontrakt, där det överenskomna minimiantalet arbetstimmar är noll timmar. Det var första gången arbetskraftsundersökningen samlade in uppgifter om nållavtalen. 

Majoriteten av de som svarat att de hade ett nollavtal var kvinnor ( 57 procent).  Männens andel var 43 procent. De som svarade att de hade ett nollavtal var huvudsakligen unga, nästan hälften var under 25 år och 65 procent under 30 år.

Enligt undersökningen arbetade flest personer med nollavtal inom näringsgrenarna parti- och detaljhandel (15 000), vård och omsorg; sociala tjänster (11 000) samt hotell- och restaurangverksamhet (10 000). I relation till antalet löntagare inom näringsgrenen var nollavtalen vanligast inom näringsgrenen hotell- och restaurangverksamhet. Av löntagarna inom denna näringsgren hade 13 procent ett nollavtal.

I Finlands Journalistförbunds målsättningar för nästa regeringsperiod, 2015–2019, ingår krav om att förbättra arbetsvillkoren för dem med nollavtal. "I stället för så kallade nolltimmarsavtal bör man använda arbetsavtal som fastställer en anställds minimiarbetstid eller genomsnittliga arbetstid. Bemanningsanställda och personer som är direkt anställda av företaget där arbetet utförs bör genom lag garanteras samma minimiarbetsvillkor och möjligheter till löneutveckling", skriver förbundet i sina målsättningar


Vädjan för att höja statsunderstöden för facklitteraturen

Fackboksförfattare måste få rätt till konstnärsstipendier. Rätta till obalansen 90% (skönliiteratur) – 10% (facklitteratur) i fördelningen av bilblioteksstipendier, vädjar sju samfund.

Ny förmån: Över 1000 erbjudanden i CityShoppari för Journalistförbundets medlemmar

Den finländska applikationen CityShoppari samlar över 1000 förmåner på upp till 2000 serviceställen.

Presskortet förnyas

Presskortet är Journalistförbundets medlemskort. Det digitala presskortet som du kan ladda ner i din mobil förnyas under sommaren. Framöver hittar du till exempel enklare alla dina medlemsförmåner  i presskortet-appen. Du behöver inte göra något för att presskortet-appen ska uppdateras.  Har du inte ännu ett digitalt presskort? Information om att beställa presskortet finns på förbundets webbplats