Generell / 10.03.2022

Nytt avtal för Yles frilansar i anställningsförhållande

Journalistförbundet har godkänt det så kallade Yhtyneet-avtalet som omfattar de frilansjournalister som jobbar för Yle i ett anställningsförhållande. Förhandlingsresultatet nåddes 22 februari. Det här innebär att cirka 200 frilansar som jobbar för Yle får ett nytt kollektivavtal. Det nya avtalet är i kraft 1 mars 2022 till 29 februari 2024. Arvodena stiger i år med 2 procent. Nästa års förhöjning förhandlas senare. I samband med avtalet får översättarna små förbättringar och förtydliganden i sina ersättningar. Parterna, Journalistförbundet och Palta, kom också överens om nya arbetsgrupper, vilka ska arbeta med att förnya grunderna för hur arvodena höjs samt med hur en anställd får lön då hen är föräldraledig. I motsats till tidigare skulle föräldrar få möjlighet till lön under föräldraledigheten. Förhandlingarna om ett nytt avtal för Yles frilansar i ett anställningsförhållande inleddes i slutet av januari. Det tidigare avtalet tog slut 28 februari.  

Fullmäktige samlas i slutet av november: Beslut om att balansera förbundets ekonomi på agendan

Fullmäktige samlas till höstmöte 27-28.11. Förbundets styrelse föreslår för fullmäktige flera sparåtgärder, bland annat att semesterhusen i Saariselkä ska säljas.

Vem borde få förbundets förtjänsttecken? Skicka ditt förslag senast 1 oktober!

Föreslå den du tycker borde få Journalistförbundets förtjänsttecken. Lämna in ditt förslag senaste 1 oktober.

Färsk handbok – så här funkar semestrarna

Journalistförbundet har publicerat en praktisk handbok om semestrar för journalister som arbetar inom pressen. Den är avsedd som hjälp både för arbetstagare och arbetsgivare och har tillkommit som ett samarbete mellan Mediernas Centralförbund och Journalistförbundet.