Nyheter / 23.11.2017

Medielaget överskred årets förväntningar med besked

Mediakunnan hallitus vuonna 2017: Hanna Onttonen (vas.), Simon Huldén (puheenjohtaja), Mari Areva, Petri Juola ja Anu-Maija Kärjä. Kuva: Maiju Mitrunen Bild:
Medielagets målsättning för antalet nya medlemmar för i år har uppnåtts och överskridits med råge. Journalistförbundets andelslag Medielaget inledde sin verksamhet i januari i år. Målet var att under sitt första verksamhetsår få 75 medlemmar. Målet uppnåddes i april och den 14 november fick Medielaget sin 150:e medlem. "Att vi redan nu överskridit målsättningen visar att det funnits ett verkligt behov för den här tjänsten", säger verksamhetsledare Maiju Mitrunen. Hon säger också att medlemsantalet tyder på att andelslaget fattat rätt beslut och utvecklats i den riktning medlemmarna önskar. "Vi får kontinuerligt respons från våra medlemmar om hur tjänsten kunde utvecklas och i styrelsen försöker vi behandla initiativen så fort som möjligt. Företaget är ett andelslag där de anställda, som också äger företaget, har stor inverkan", säger Mitrunen. Även bolagets omsättning visar på en stigande trend. De slutliga siffrorna för Medielagets första år får vi i samband med bokslutet, men Mitrunen påpekar att målet är ett nollresultat. "När antalet medlemmar ökar stiger också andelslagets utgifter", säger hon. Medielagets nya målsättning för 2018 är att få sammanlagt minst 200 medlemmar. På bilden Medielagets styrelse 2017: Hanna Onttonen, Simon Huldén (ordf), Mari Areva, Petri Juola och Anu-Maija Kärjä. Bild: Maiju Mitrunen

Priset för utvecklingsjournalistik till Tommi Nieminen och Sami Kero för valreportage

Temat för Priset för utvecklingsjournalism 2024 var demokrati och yttrandefrihet. Priset har vunnits av Tommi Nieminen och Sami Kero för sin artikel ”Maapallon mahtavin vaalisirkus” (Helsingin Sanomat).

Uppsägningarna på Yle försvagar regionernas röst

En så omfattande minskning av antalet arbetstagare leder till att finländarnas möjligheter att få information försvagas på ett betydande sätt.

Fullmäktige väljer ny ordförande för Journalistförbundet den 14 mars

Förslag om ny ordförande presenteras på fullmäktiges möte.