Nyheter / 04.03.2025

Lördagens live-tevesändningar fortfarande hotade – arbetsgivarna förkastade förslag som skulle stödja anställdas välmående

Film- och tv-produktioner hotas fortfarande av strejk lördagen 8 mars. Bland annat lördagens direktsändningar från Lotto, MTV Uutiset, Putous och Emma-galan är fortfarande hotade. Övertidsförbudet fortsätter vara i kraft.

Palta, Arbetsgivarna för servicebranscherna har avvisat det medlingsförslag som riksförlikningsmannen gav i går (3 mars). Journalistförbundet och Fackförbundet för teater och media i Finland (Teme) var redo att godkänna förslaget. Förslaget hade gett branschen verktyg för att förbättra arbetstagarnas ork och välmående samt en lösning på lönefrågan.

”Arbetsgivarpartens beslut att förkasta medlingsförslaget är upprörande. Förslaget var bra och skulle ha gett mer humana arbetsvillkor för dem som arbetar inom film- och tevebranschen", säger Journalistförbundets intressebevakningsdirektör Petri Savolainen.

Journalistförbundet och Fackförbundet för teater och media i Finland (Teme) lämnade in strejkvarslet för film- och tv-produktionsbranschen 21 februari. Förhandlingarna med Palta har pågått sedan 13 december.

Ytterligare information för medierna:
Journalistförbundets intressebevakningsdirektör Petri Savolainen, telefon 050 534 2485


De avtal som förbundet förhandlat höjde lönerna – medelinkomsten är nu över 4000 euro i alla avtalsbranscherna

Totalinkomsten för fast anställda i mediebranschen har stigit med 3,8 procent på två år. Medelinkomsten är över 4000 euro.

Journalistförbundet: Nyheten om STT:s nedläggning är förkrossande – nu måste staten agera 

”Jag är helt förkrossad över att staten och mediebolagen lät vår nationella nyhetsbyrå falla”, säger Journalisförbundets ordförande Marjaana Varmavuori.

Nordiska förbunden och Estlands journalistförbund: “Rädda nyhetsbyrån STT”

Estlands journalistförbund och de nordiska journalistfacken vädjar till beslutsfattare att rädda STT.