Nyheter / 11.12.2024

Kvinnliga journalisters lönedag 13.12

Den 13 december är det kvinnliga journalisters "lönedag". Kvinnliga journalisters "lönedag" är en kalkylerad dag. Efter den dagen jobbar kvinnorna  gratis resten av året då männen får lön till årets slut. ”Lönedagen” belyser lönegapet mellan kvinnor och män inom branschen. 

Enligt arbetsmarknadsundersökningen är "kvinnans euro" i mediebranschen 95 cent. 

"Vi eftersträvar helt jämställda löner, det finns alltså ännu jobb att göra på den fronten", säger Journalistförbundets intressebevakningsdirektör Petri Savolainen.

Journalistförbundet genomför årligen kampanjer för att främja jämställda löner. I Finland är “kvinnans euro” i medeltal 84,7 cent. Det innebär att kvinnornas lönedag infaller betydligt senare i de branscher som Journalistförbundet representerar.


Fullmäktige väljer ny ordförande för Journalistförbundet den 14 mars

Förslag om ny ordförande presenteras på fullmäktiges möte.

Hanne Aho slutar som Journalistförbundets ordförande

Ordförandes arbetsuppgifter sköts tillsvidare av Journalistförbundets fullmäktiges ordförande Antti Laakso.

Undantag i förbundets öppettider

Under julhelgen och nyåret har medlemsjouren och juristjouren avvikande öppettider.