Medlem / 03.04.2023

Journalistförbundets öppettider under påsken

Påsken inverkar på Journalistförbundets öppettider och medlemsservice. Juristjouren och jouren för medlemstjänster är stängda på långfredagen 7 april och på annandag påsk måndagen 10 april. Torsdagen 6 april kan du sköta medlemsärenden via numret 050 366 3501. Juristjouren är öppen som vanligt och svarar på numret 044 7555 000. Här hittar du Journalistförbundets kontaktuppgifter.

Ny förmån: Över 1000 erbjudanden i CityShoppari för Journalistförbundets medlemmar

Den finländska applikationen CityShoppari samlar över 1000 förmåner på upp till 2000 serviceställen.

Presskortet förnyas

Presskortet är Journalistförbundets medlemskort. Det digitala presskortet som du kan ladda ner i din mobil förnyas under sommaren. Framöver hittar du till exempel enklare alla dina medlemsförmåner  i presskortet-appen. Du behöver inte göra något för att presskortet-appen ska uppdateras.  Har du inte ännu ett digitalt presskort? Information om att beställa presskortet finns på förbundets webbplats

Förbundet satsar på effektivare medlemsrekrytering: Här är planen med målen och metoderna 

Journalistförbundets medlemsföreningar får en manual som ska hjälpa föreningarna att rekrytera nya medlemmar till förbundet.