Nyheter / 11.12.2014

FJF inför medlemsavgift för pensionärer

Frågan om pensionerade medlemmar ska betala medlemsavgift eller inte har behandlats av förbundets fullmäktige upprepade gånger och i dag var den återigen på tapeten.

Marja Palmunen från Journalistförbundet presenterade styrelsens förslag om att införa en medlemsavgift för pensionerade medlemmar. I dagens läge betalar pensionerade medlemmar inte medlemsavgift.

"En av grundtankarna bakom förslaget är att alla medlemmar ska behandlas jämlikt och därför även betala medlemsavgifter", sade Palmunen.

När frågan behandlades på fullmäktige senast, på vårmötet i år efterlyste ledamöterna bland annat exempel på hur man gör i andra fackförbund. Enligt Palmunen har övriga förbund så olika praxis att man inte kan dra några slutsatser av dem.

Medlemsavgiften för pensionärer introduceras 2016. Ändringen gäller enbart dem som går i pension efter 2015. Medlemsavgiften för pensionärer är den så kallade nedsatta medlemsavgiften, vilken fastställs i medlemsavgiftsföreskriften.

När frågan diskuterades på fullmäktige bad 16 ledamöter om ordet. En ledamot föreslog att styrelsens förslag skulle förkastas. En annan ledamot föreslog att medlemsavgiften för pensionärer borde vara frivillig.  Styrelsens förslag godkändes efter en omröstning där styrelsens förslag stöddes med 73 röster.


Förhandlingarna om pressens avtal har inletts

Förhandlingarna om pressens nya kollektivavtal har inletts 20 mars.

Marjaana Varmavuori är Journalistförbundets nya ordförande

Marjaana Varmavuori, 41, är Journalistförbundets nya ordförande. Hon valdes på Journalistförbundets fullmäktiges extra möte i Helsingfors 14 mars i Helsingfors.

Förbundet väljer ny ordförande 14 mars – se inspelningen från utfrågningen

Journalistförbundets fullmäktige väljer en ny ordförande vid ett extra möte i Helsingfors fredagen 14 mars. Här hittar du länken till inspelningen från kandidaternas utfrågning 4 mars.