Nyheter / 21.11.2024

Hufvudstadsbladet Ab:s tidningar höjer frilansarvodena

Arkivbild, Mannerheimvägen 18, Hufvudstadsbladet. Bild: Wikimedia commons

Hufvudstadsbladet, Borgåbladet och Västra Nyland höjer sina frilansarvoden i slutet av året, i enlighet med löneförhöjningarna som gjorts inom pressens kollektivavtal i år.

I början av oktober höjdes lönen för alla dem som omfattas av pressens kollektivavtal med en allmän förhöjning på 1,9 procent. Dessutom höjdes lönerna med en företagsspecifik andel på på 0,6 procent. Det totala löneförhöjningen var 2,5 procent.

På Hufvudstadsbladet Ab:s tidningar gäller förhöjningen av frilansarvodena tidningarnas samtliga frilansar, förutom dem man nyligen avtalat med om arvodesnivåer. Förhöjningarna gäller sammanlagt tiotals personer.

"För oss är det viktigt att ha bra frilansmedarbetare och därför vill vi knyta dem starkare till tidningen. Under hösten har vi ordnat inspirations- och utbildningsträffar för våra frilansmedarbetare. En höjning av frilansarvodena är ett sätt att stärka bandet. Samtidigt vill vi försäkra oss om att frilanskostnaderna som helhet inte växer, säger Hufvudstadsbladets chefredaktör Kalle Silfverberg.

Förbundets kampanj bär frukt

I mitten av september skickade Journalistförbundet en vädjan till hundra beslutsfattare inom medie- och förlagsbranschen. Förbundet bad företagen att höja de självanställdas löner i samband med att anställdas löner höjdes enligt kollektivavtalen.

"I samband med kampanjen meddelade Hufvudstadsbladet att företaget höjer arvodena utan att skriva ett avtal med Journalistförbundet", säger Journalistförbundets intressebevakningsdirektör Petri Savolainen.

Efter kampanjen meddelade bland annat förlaget Art House att man höjer frilansarnas arvoden i enlighet med kollektivavtalet för förlagsredaktörerna. Avtal om frilansarvoden har efter det gjorts också med bland annat Demokraatti och Arbetarbladet.


Svara på enkät om AI och kreativt jobb

Kopiosto och dess medlemsorganisationer utreder tillsammans hur upphovspersoner och förläggare inom den kreativa branschen förhåller sig till artificiell intelligens och användning av den i kreativt arbete.

Nya avtal för förlagsredaktörer och anställda inom pressen

Pressens anställda och förlagsredaktörerna har nya kollektivavtal. Medieförbundet, som representerar arbetsgivarna, har nu godkänt förhandlingsresultaten som nåddes 29 april.

Journalistförbundets fullmäktige godkände pressens och förlagsredaktörernas nya villkor

Journalistförbundets fullmäktige har i dag, fredagen 2 maj, godkänt förhandlingsresultaten för nya kollektivavtal, vilka uppnåddes i tisdags