Nyheter / 05.05.2015

Frilansjournalisterna konstituerade sig

Finlands frilansjournalisters styrelse höll ett konsituernade möte den 28 april. På mötet valdes Ruulio, som bor i Muurame, till vice ordförande. Styrelsen fattade också beslut om att grunda följande arbetsgrupper: en utbildningsarbetsgrupp, en socialpolitisk arbetsgrupp, en kommunikationsarbetsgrupp och en arbetsgrupp som förbereder valet av Årets frilans 2015. Föreningen deltar också i en internatonell arbetsgrupp tillsammans med FAO (radio- och tevejournalisternas frilansavdelning) samt i Jokes utskott för pressens frilansstipendier.

I Finlands filansjournalisters styrelse sitter:  

Hanna-Kaisa Hämäläinen, Tiina Ruulio, Anja Hiltunen, Noora Vaarala, Juhavaltteri Salminen, Tiina Sandberg, Merja Ojansivu, Arttu Muukkonen och Susanna Chazalmartin. Suppleanterna är Juha-Pekka Honkanen och Sören Viktorsson. 


Donation från Journalistförbundet till journalister i Gaza

Finlands Journalistförbund donerar 5 000 euro till förmån för journalister i Gaza. Beslutet fattades av förbundets styrelse 5 juni.

Medlem i Journalistförbundet – skydda dina rättigheter i AI-eran och uppdatera din Kopiosto-fullmakt nu!

När du ger en fullmakt som gäller AI ser Kopiosto till att dina rättigheter tas om hand och övervakar användningen av dina verk även i AI-eran.

Journalistförbundet nådde frilansavtal med fackliga tidningar

Fyra fackförbunds tidningar har kommit överens om ett avtal med Journalistförbundet om arbetsvillkor och löner för frilansare och självanställda.