Generell / 01.06.2022

Förhandlingsresultat för pressen

Journalistförbundet och Medieförbundet har nått ett förhandlingsresultat i förhandlingarna om pressens nya kollektivavtal. Löneförhöjningarna följer den allmänna linjen. I avtalets så kallade textdel finns få ändringar. Mer information om avtalets innehåll ges efter att avtalet godkänts. Förhandlingsresultatet ska nu behandlas av parternas respektive beslutsfattande organ. Journalistförbundets fullmäktige samlas i Helsingfors torsdagen 2 juni för att behandla förhandlingsresultatet. Avtalet gäller anställda inom pressen, det gäller personer som jobbar för dagstidningar, lokaltidningar, tidskrifter och bildbyråer. Kring 3 000 medlemmar i Journalistförbundet omfattas av avtalet.

Fullmäktige samlas i slutet av november: Beslut om att balansera förbundets ekonomi på agendan

Fullmäktige samlas till höstmöte 27-28.11. Förbundets styrelse föreslår för fullmäktige flera sparåtgärder, bland annat att semesterhusen i Saariselkä ska säljas.

Vem borde få förbundets förtjänsttecken? Skicka ditt förslag senast 1 oktober!

Föreslå den du tycker borde få Journalistförbundets förtjänsttecken. Lämna in ditt förslag senaste 1 oktober.

Färsk handbok – så här funkar semestrarna

Journalistförbundet har publicerat en praktisk handbok om semestrar för journalister som arbetar inom pressen. Den är avsedd som hjälp både för arbetstagare och arbetsgivare och har tillkommit som ett samarbete mellan Mediernas Centralförbund och Journalistförbundet.