Nyheter / 08.12.2011

Vad är skillnaden mellan en burk cola och en cd-skiva?

Lauri Kaira är projektchef i föreningen Lyhty och underhåller fullmäktigeledamöterna med en snabbkurs i upphovsrätter och immateriella rättigheter. 

Så här börjar han:

En burk cola:

- räcker för en person.

- om man vill ha flera köper man flera.

En cd-skiva:

- kan du lyssna på själv.

- kan du kopiera åt en kompis.

- kan du spela på ett disco.

- kan du spela i radion.

- kan du sprida på nätet.

och efter allt detta har du cd:n kvar...

Fråga: Hur ska man kunna tjäna sitt levebröd på att skapa kultur och underhållning?

Svar: Upphovsrätten - en rätt skyddad av grundlagen.

I sitt anförande fokuserar Kaira på att förklara mekanismerna bakom upphovsrätten.

"Dagens trend är att det finns oändligt mycket information och innehåll, som är gratis", säger Kaira. Han fortsätter med att fråga sig hur det påverkar marknaden.

"Dels blir uppfattningen om vad saker och tjänster kostar helt snedvriden, dels minskar viljan att över huvudtaget betala för innehåll som man också kan ladda ner gratis."

Att försvara sina upphovsrätter är en grundläggande fråga för Journalistförbundets medlemmar, som även de är upphovsrättsinnehavare.


Svara på enkät om AI och kreativt jobb

Kopiosto och dess medlemsorganisationer utreder tillsammans hur upphovspersoner och förläggare inom den kreativa branschen förhåller sig till artificiell intelligens och användning av den i kreativt arbete.

Nya avtal för förlagsredaktörer och anställda inom pressen

Pressens anställda och förlagsredaktörerna har nya kollektivavtal. Medieförbundet, som representerar arbetsgivarna, har nu godkänt förhandlingsresultaten som nåddes 29 april.

Journalistförbundets fullmäktige godkände pressens och förlagsredaktörernas nya villkor

Journalistförbundets fullmäktige har i dag, fredagen 2 maj, godkänt förhandlingsresultaten för nya kollektivavtal, vilka uppnåddes i tisdags