Nyheter / 28.02.2015

Bidragen för årets Guldspade nominerade

Barnarbete, brister inom vården och myndighetsmissbruk. Det avslöjar några av de reportage som nu kan belönas med guldspade för årets bästa granskningar. Sammanlagt har juryn nominerat 28 bidrag i de nio olika klasserna. Totalt skickades 140 bidrag in. Guldspadarna delas ut vid Grävseminariet i Jönköping den 21 mars. Det skriver Föreningen Grävande Journalister (FGJ) på sin webbplats.

Föreningen ger varje år ger en guldspade till bästa undersökande reportage i var och en av kategorierna. Läs mer om vilka de nominerade är på FGJ:s webbplats. Föreningen har också granskat vem som belönats med guldspadar under de senaste åren i artikeln och i den interaktiva visualiseringen Grävarna som vinner spadar.

Föreningen för undersökande journalistik i Finland brukar dela ut pris (Snöspaden) för årets bästa granskning i samband med grävkonferensen Tutki. I fjol premierades journalisterna Susanna Reinboth och Pinna Passi för sina avslöjanden om narkotikapolisens verksamhet. Nomineringstiden för de bästa granskningarna i Finland under 2014 gick ut 16 februari.

I senaste Journalisti (Journalisten) granskades vilka redaktioner och journalister som premierats med finländska journalistpris under 2000-talet. Överlägset flest pris gick till journalister vid Yle och Helsingin Sanomat. Läs mer om prisernas fördelning på Journalistens webbplats (artikeln på finska).

Uppdaterad: Måndagen 2.3.2015, länken till FGJ:s artikel Grävarna som vinner spadar tillagd. Likaså länken till Journalistis artikel om vilka finländska journalister och mediehus som premierats med journalistpriser under de senaste åren. 


Försäljningen av semesterfastigheten i Saariselkä klappad och klar

Köparen Nellim Wilderness Hotels & Safaris och Journalistförbudet är överens: Saariselkähusen övergår till turismföretaget tisdag 28 april.

Så kan sommarjobbet och praktiken lyckas – läs om dina rättigheter

Sommarjobbare och praktikant se hit! Förbundet har sammanställt en lista med tips om dina rättigheter under sommaren.

Förbundet letar efter nya metoder för att få ekonomin i balans – intressebevakningen viktigast även i framtiden

Ska förbundet ha mindre internationellt arbete, förre nummer av tidningen Journalisten – eller borde verksamheten läggas om? Det ska fullmäktige bestämma på sitt möte i maj.