Nyheter / 03.11.2014

Svenska Yle: Ökad press på frilansfotografer

Svenska Yle intervjuar i dag frilansfotografen Karl Vilhjálmsson om situationen för frilansfotografer i Finland i dag. I bakgrunden ligger bland annat KSF Medias sparåtgärder, Journalistförbundets frilansgranskning och Statistikcentralens undersökning av självsysselsatta.

I Yles inslag frågar sig  Vilhjálmsson om fotografiet riskerar att bli en snabbt producerad dussinvara och att fotografyrket hotar att dö ut.

"Till och med på redaktionerna råder det allt mer en "anything goes" mentalitet. Det viktigaste är att man bara snabbt levererar någonting, allting duger", säger Vilhjálmsson för Yle. 

Journalistförbundets frilansgranskning.

En sammanfattning av Statistikcentralens undersökning om sjävsysselsatta


Svara på enkät om AI och kreativt jobb

Kopiosto och dess medlemsorganisationer utreder tillsammans hur upphovspersoner och förläggare inom den kreativa branschen förhåller sig till artificiell intelligens och användning av den i kreativt arbete.

Nya avtal för förlagsredaktörer och anställda inom pressen

Pressens anställda och förlagsredaktörerna har nya kollektivavtal. Medieförbundet, som representerar arbetsgivarna, har nu godkänt förhandlingsresultaten som nåddes 29 april.

Journalistförbundets fullmäktige godkände pressens och förlagsredaktörernas nya villkor

Journalistförbundets fullmäktige har i dag, fredagen 2 maj, godkänt förhandlingsresultaten för nya kollektivavtal, vilka uppnåddes i tisdags