Nyheter / 14.08.2017

Svenska seminariet i Helsingfors

Förbundets svenska seminarium ordnas hösten 2017 i Helsingfors. Bild:
Nu är det dags att pricka in Journalistförbundets svenska seminarium i kalendern. Seminariet hålls i år i Helsingfors och tidpunkten är 10–11 november. Programmet för seminariet planeras som bäst och ifall du har önskemål eller förslag på programpunkter kan du skicka dem till förbundets utbildningschef Nina Porra (nina.porra@journalistiliitto.fi). I fjol hölls seminariet i Borgå. Då ägnades fredagen åt en föreläsning av Lars Lundsten, en diskussion om att våga tänka nytt och åt en paneldiskussion om sportjournalistik. Under lördagen diskuterades situationen inom de finlandssvenska mediehusen. Här hittar du ett kort sammandrag av fjolårets program. Det svenska seminariet är öppet för alla medlemmar, både studerande, frilansar, fast anställda och andra. Seminariet är ett utmärkt tillfälle att lära känna kolleger, att skapa nya nätverk och att lära sig något nytt och aktuellt. Journalistförbundet står för logi för de medlemmar som inte bor i huvudstadsregionen. Förbundet ersätter också skäliga resekostnader samt bjuder på middagen som ordnas fredag kväll. Tillägg 22 september 2017: Evenemangets webbplats hittar du nu här – liksom en länk till anmälningsblanketten.

Betalar du din medlemsavgift själv? Läs våra nyttiga tips!

Logga in i förbundets digitala medlemstjänst och kolla om betalningsläget med din medlemsavgift är i skick.

Snart höjs löner som förbundet förhandlat om

Förlagsredaktörerna och Yles programarbetare får högre löner i september tack vare de kollektivavtal som förbundet förhandlat.

Vädjan för att höja statsunderstöden för facklitteraturen

Fackboksförfattare måste få rätt till konstnärsstipendier. Rätta till obalansen 90% (skönliiteratur) – 10% (facklitteratur) i fördelningen av bilblioteksstipendier, vädjar sju samfund.