Nyheter / 13.03.2025

Stödpaket för välmående och välförtjänta löneförhöjningar inom film- och teveproduktion – strejken avblåst

Journalistförbundets styrelse har på torsdagen (13 mars) godkänt det medlingsbud som lades fram 12 mars för ett nytt kollektivavtalet inom film- och teveproduktioner. 

Även Fackförbundet för teater och media i Finland (Teme) och Palta, Arbetsgivarna i servicebranschen har godkänt förslaget. Därmed är den två veckor långa strejken som Journalistförbundet och Teme varslat om för 22 mars till 5 april avblåst. 

Det nya treåriga kollektivavtalet ger de anställda inom film- och teveproduktion löneförhöjningar, vilka är i linje med den allmänna nivån. Dessutom innehåller avtalet ett stödpaket för arbetsvälmående och en överenskommelse om jämställda avlönade föräldraledigheter.

Journalistförbundet, Teme och Palta har förhandlat om arbetskonflikten på riksförlikningsmannens byrå sedan fackförbunden först lämnade in strejkvarsel för branschen 21 februari. De anställda hann vara i strejk lördagen 8 mars.

"Vi har nu nått en överenskommelse som förbättrar arbetstagarnas välmående och ger dem sådana löneförhöjningar de förtjänar", säger Journalistförbundets intressebevakningsdirektör Petri Savolainen.

Den största förändringen i arbetstiderna är att den dagliga oavbrutna vilotiden i periodarbete förlängs till 11 timmar. Även andra preciseringar görs i arbetstidsbestämmelserna. Dessutom har medlaren gett fackförbunden i uppdrag att genom arbetsgrupper behandla tillämpningen av arbetstidsregler och arbetstagarnas ork och välmående.

"Utan medlare hade vi inte nått en lösning", säger Savolainen och tackar medlaren Jukka Ahtela.

Många mår dåligt

En undersökning som offentliggjordes strax innan förhandlingarna visade att nästan två av tre anställda inom film- och tevebranschen uppvisar psykiska symtom. Arbetsdagarna är ofta längre än 12 timmar, semestrarna är korta och av de anställda krävs ständigt flexande i arbetstiderna. 

Journalistförbundet och Teme har förhandlat med Palta om branschens arbetsvillkor och löner sedan 13 december. Förhandlingarna pågick i tre månader.

"Också under denna förhandlingsomgång har medlemmarna haft möjlighet att påverka det nya kollektivavtalet och innehållet i stödpaketet för välmående. Medlemmarna gav via en medlemsenkät förslag på hur välmående i arbetet kunde förbättras, särskilt inom periodarbete. De här målen lyckades vi nu få med i det nya kollektivavtalet", säger Matleena Kuusela som deltog i förhandlingarna. Hon är ordförande för Film- och mediearbetarnas förbund i Finlands (SET).


Vädjan för att höja statsunderstöden för facklitteraturen

Fackboksförfattare måste få rätt till konstnärsstipendier. Rätta till obalansen 90% (skönliiteratur) – 10% (facklitteratur) i fördelningen av bilblioteksstipendier, vädjar sju samfund.

Ny förmån: Över 1000 erbjudanden i CityShoppari för Journalistförbundets medlemmar

Den finländska applikationen CityShoppari samlar över 1000 förmåner på upp till 2000 serviceställen.

Presskortet förnyas

Presskortet är Journalistförbundets medlemskort. Det digitala presskortet som du kan ladda ner i din mobil förnyas under sommaren. Framöver hittar du till exempel enklare alla dina medlemsförmåner  i presskortet-appen. Du behöver inte göra något för att presskortet-appen ska uppdateras.  Har du inte ännu ett digitalt presskort? Information om att beställa presskortet finns på förbundets webbplats