Nyheter / 10.12.2024

Sommarjobbsrekryteringen inleds 7 januari 2025 – överenskommelse mellan facket och mediehusen

Journalistförbundet rekommenderar att mediehus och redaktioner öppnar ansökan för sommarjobb 2025 den 7 januari. Rekommendationen gäller öppna och offentliga rekryteringar. 

Journalistförbundet har tillsammans med mediehusen nu för sjätte gången kommit överens om en rekommendation som gäller tidpunkten för sökande av sommarjobb. Att göra reklam redan innan ansökningstidpunkten är inte emot rekommendationerna. 

Tidsgränsen i januari gäller inte om en redaktion vill anställa en person som jobbat för redaktionen tidigare och som anställs utanför den offentliga ansökningsprocessen. Målet med rekommendationen är att förhindra att rekryteringen, i kampen om skickliga sommaranställda, blir tidigare år för år. Nu inleds rekryteringen då både arbetsgivaren och den anställda känner till arbetsbehovet och sina tidtabeller. 

Via rekommendationen vill Journalistförbundet stödja heltidsstuderande och respektera läroanstalternas undervisningstidtabeller. 

Följande medier och mediehus följer rekommendationen gällande ansökan: 

• Aamulehti

• Alasatakunta

• Alma Businessmediat

• Helsingin Sanomat

• Hilla Group

• Hufvudstadsbladet

• Iltalehti

• Ilta-Sanomat

• I-Mediat (Ilkka)

• Kaleva Media

• Maaseudun Tulevaisuus

• Mediakonserni Keskisuomalainen

• MTV Uutiset

• Otavamedia

• Sanoman paikallislehdet

• Satakunnan Kansa

• STT

• Turun Sanomat

Följande studentföreningar stödjer rekommendationen: 

• CoMedia ry, Vasa universitet

• J-komm ry, Svenska social- och kommunalhögskolan, Helsingfors universitet

• Klaffi ry, Aalto-universitetet

• Kultti ry, Oulun ammattikorkeakoulu

• Lööppi ry, Jyväskylä universitet

• Media ry, Helsingfors universitet

• MoMe ry, Turun ammattikorkeakoulu

• Skuuppi ry, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu

• Vostok ry, Tammerfors universitet


Förbundet letar efter nya metoder för att få ekonomin i balans – intressebevakningen viktigast även i framtiden

Ska förbundet ha mindre internationellt arbete, förre nummer av tidningen Journalisten – eller borde verksamheten läggas om? Det ska fullmäktige bestämma på sitt möte i maj.

Svara på förbundets löneundersökning – hjälp förbundet att bevaka dina intressen

Journalistförbundet utreder nu medlemmarnas löner via en enkät. Det här gäller dig som jobbar i anställningsförhållande med månadslön – kolla din e-post!

Journalistförbundet vill att nästa regering tar fram stöd för de inhemska medierna och den inhemska kulturen

Journalistförbundet: ett permanent mediestöd på 30 miljoner euro per år. Avskaffa tidningsmomsen och identifiera drev mot journalister som brott mot demokratin.